همه‌گیری کووید-19 همه چیز را تغییر داده است، از نحوه جستجوی اطلاعات، ارتباط و حتی خرید مردم. این تغییرات به این معنی است که برندها باید در نحوه بازاریابی خود برای مشتریان تجدید نظر کنند و راه‌های جدیدی برای ایجاد وفاداری بیابند.

در کنار هم، نحوه کار افراد در شرکت ها به شدت تغییر کرده است. روزهای 9 تا 5 دفتر کار گذشته است و جای خود را به دورکاری و دورکاری می دهد. این تغییر شدید شرکت‌ها را مجبور کرده است تا نحوه ارتباط تیم‌ها و همکاری با یکدیگر را برای موفقیت کسب‌وکار مورد ارزیابی مجدد قرار دهند.

بنابراین، برندها چگونه یاد گرفته‌اند که با کووید-۱۹ کنار بیایند و چه تأثیری بر فعالیت‌های بازاریابی دیجیتال امروز و فردا دارد؟ یافته‌های ما 6 پیشرفت مهم را نشان می‌دهد که شرکت‌ها در تلاش برای پیشرفت در دنیای پس از همه‌گیری باید در نظر بگیرند.

مطالعه بیشتر: استراتژی جذب مشتری

1. تجارت الکترونیک برای موفقیت برند بسیار مهم است

در نتیجه همه‌گیری کووید-19، فروش جهانی خرده‌فروشی تجارت الکترونیک به نزدیک به 4.28 تریلیون دلار افزایش یافت که نزدیک به 432 میلیارد دلار آن در ایالات متحده تولید شد. بین سال‌های 2019 تا 2021 (اوج قرنطینه‌های ناشی از کووید)، پلت‌فرم‌های خرده‌فروشی – طبق آمار Statista – افزایش 22 میلیارد بازدید را در ژوئن گزارش کردند که در مقایسه با 16 میلیارد بازدید فقط پنج ماه قبل، در ژانویه، افزایش یافت.

در بریتانیا، Charged Retail گزارش داد که فروش آنلاین با رسیدن به 10 میلیارد پوند در ژوئیه 2021 رکوردها را شکست، زیرا 40 درصد از مردم با وجود پایان قرنطینه، خرید از خانه را به جای بازدید از یک فروشگاه فیزیکی ترجیح دادند. در سه ماهه دوم سال 2021، Shopify فاش کرد که با 57 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل، به اولین رکورد 1 میلیارد دلاری خود در یک سه ماهه با حجم ناخالص کالا (GMV) رسیده است.

و Shopify تنها شرکتی نیست که سود می برد. تحقیقات گلوبال دیتا نشان داد که 90 درصد از ده سایت برتر تجارت الکترونیک مانند آمازون و علی بابا رشد درآمد دو رقمی داشته اند. این به دلیل افزایش تعداد بازدیدکنندگان از پلتفرم های خرده فروشی آنلاین در نتیجه کووید بود.

و این روند در خرید خرده فروشی آنلاین، حتی پس از معرفی واکسیناسیون های انبوه، و تغییر به زندگی عادی تر، ادامه دارد. بسیاری از کشورها هنوز هم جهش های عظیمی را تجربه می کنند و Deloitte پیش بینی می کند که فروش خرده فروشی تعطیلات ایالات متحده در اواخر سال 2021 بین 7 تا 9 درصد افزایش می یابد، در حالی که در آسیای جنوب شرقی، ضریب نفوذ تجارت الکترونیک 85 درصد رشد خواهد کرد، از هند (+10٪) و چین (+10%) پیشی خواهد گرفت. 5+ درصد و هزینه مصرف کننده دیجیتال در این منطقه تا پایان سال 2021 60 درصد افزایش خواهد یافت.

چه مستقیماً در وب سایت برند شما باشد، چه از طریق رسانه های اجتماعی یا یک سایت شخص ثالث مانند آمازون یا Shopify، بهینه سازی پیشنهاد تجارت الکترونیک برند شما منجر به سرنخ ها و فروش بیشتر در این دنیای دیجیتال جدید می شود.

2. بخش ها نیاز به چرخش و اختراع مجدد دارند

با توجه به ماهیت کسب‌وکارشان، بخش‌های خاصی در طول قرنطینه بیشتر از سایر بخش‌ها سود بردند: برای مثال، مهمان‌نوازی و گردشگری به‌طور شگفت‌انگیزی شاهد کاهش شدید سود بودند.

آنچه آشکار شد اهمیت توانایی تفکر خارج از چارچوب زمانی که عوامل خارجی وارد عمل می شوند، بود. مشتریانی که هیچ گزینه ای برای خرید آنلاین مورد نیاز خود نداشتند، فقط به سایت یا برند دیگری رفتند.

خرده فروشی

نمونه‌ای از این، زنجیره خرده‌فروشی Primark بود که با عدم اتخاذ یک مدل تجارت الکترونیک، یک میلیارد دلار در طول همه‌گیری از دست داد. در حالی که مشتریان گفتند از یک فروشگاه آنلاین استقبال می کنند، Primark اظهار داشت که هزینه راه اندازی یک عملکرد آنلاین بر قیمت هایی که می توانند به مشتریان ارائه دهند تأثیر می گذارد. نتیجه نهایی؟ Primark از نظر لجستیکی برای چنین کاری آماده نشده بود و راه اندازی یک سایت تجارت الکترونیک هزینه و زمان زیادی را به همراه داشت.

سایر خرده فروشان نیز متضرر شدند و منظره خیابان اصلی را برای همیشه تغییر دادند. در نتیجه بسته شدن فروشگاه، گروه Arcadia ورشکسته شد و توسط خرده‌فروش آنلاین Asos به مبلغ 65 میلیون پوند برای سهام و مارک‌های خود خریداری شد، نه برای فروشگاه‌های فیزیکی‌اش، که شامل نمادهای خیابانی بریتانیا، Topshop، Topman و Miss Selfridge بود. .

در روی دیگر سکه مد، پلتفرم‌های فروش مجدد لباس‌های دست دوم مانند Depop رونق گرفته است زیرا مردم به دنبال فروش لباس‌های پوشیده یا ناخواسته هستند. همانطور که خریداران از طول عمر و سفر چیزی که خریداری می کنند آگاه تر می شوند، مشتریانی که به پایداری اهمیت می دهند ترجیح می دهند لباس متفاوت بخرند.

یکی دیگر از پیامدهای این همه گیری، استفاده الهام گرفته از TikTok و تأثیر مستقیم آن بر صنعت انتشارات است. به لطف موفقیت ارگانیک مفهوم #BookTok، مخاطبان جدیدتر (و جوان‌تر) با لذت خواندن کتاب‌های کاغذی آشنا می‌شوند و کتابفروشی‌های آجری با چیدمان نمایشگرها بر اساس آنچه در پلتفرم آنلاین محبوب است، پاسخ می‌دهند.

صنعت خودرو

صنعت خودرو نیز در طول همه گیری همه گیر ضربه قابل توجهی را متحمل شد، زیرا به طور سنتی از فناوری پایین برخوردار است و به کندی تبدیل به دیجیتال شده است. با عدم ورود پایی به نمایشگاه‌ها، صنعت مجبور شد راه‌های دیگری برای فروش خودرو بیابد، زیرا مردم مجبور شده‌اند در خانه بمانند. برای جذب مشتریان، بسیاری از نرم‌افزارهای جدید، تست درایوهای مجازی و تحویل و تحویل بدون لمس را نصب کردند. بسیاری نیز از استراتژی های دیجیتالی برای تعامل آنلاین با مشتریان جدید و فعلی استفاده کردند.

با راه اندازی تجربه آنلاین نیسان Nissan@Home برای خرید خودرو از تست درایو گرفته تا امضای قرارداد از خانه، برندهای بزرگ این کار را حتی فراتر می گذارند. در حالی که یکی از بزرگترین فروشندگان خودرو در ایالات متحده است، Sonic Automotive اولین CDO و معاون تجارت الکترونیک خود را استخدام کرده است تا درآمد سالانه خود را تا سال 2025 دو برابر کند.
بدیهی است که در دنیای پس از همه‌گیری، برندها برای بقا و جذب مشتری باید مایل به تغییر مدل کسب‌وکار خود باشند و دوباره تصور کنند.

3. بازاریابی محلی در مقابل جهانی – ارزش جامعه

محدودیت‌های سفر به دلیل همه‌گیری باعث شد مردم در محل خود بمانند. این امر محله‌های محلی را برای مردم ارزشمندتر کرد و حسی از نواحی نشاط‌بخش جامعه ایجاد کرد که زمانی به نفع شهرها نادیده گرفته شده بودند.

در جستجوی گوگل، کلمات کلیدی «محلی» و «تجاری» 80 درصد افزایش یافت، در حالی که ترکیب «چه کسی دارد» و «ذخایر» تا 8000 درصد افزایش یافت! محلی ماندن به معنای خرید محلی (یا #فروشگاه محلی) بود.

این تغییر، بازاریابان را ملزم می‌کرد تا با مشتریان به روش‌های مختلف صحبت کنند و بر بومی‌سازی محتوا و پیام تمرکز کنند. یک مثال عالی از آن Nextdoor است، یک شبکه رسانه اجتماعی که بر محله ها تمرکز دارد. در طول قرنطینه‌های مختلف، این کانال شاهد افزایش 73 درصدی مشارکت در کنار افزایش درآمد بود زیرا بازاریابان برای ارتباط با مشتریان در سطح محلی هجوم آوردند.

این فقط پیچیدگی موجود در آینده بازاریابی جستجو را نشان می دهد زیرا مارک ها باید بالاتر از آنچه مشتریان به دنبال آن هستند باشند.

یک نظرسنجی اخیر فیس بوک نشان داد که گروه های اجتماعی آنلاین در طول کووید افزایش یافته است. 91 درصد از مردم از طریق یک گروه یا جامعه آنلاین از دیگران حمایت کرده اند، در حالی که 98 درصد با حضور در یک گروه احساس تعلق می کنند. این اتکا و اعتماد جدید به جوامع آنلاین فرصتی را برای بازاریابان فراهم می کند تا با مخاطبان خاص به روشی معنادار برای ایجاد یک پایگاه اجتماعی وفادار ارتباط برقرار کنند.

4. جستجوی پولی و بازاریابی برند نیاز به ترکیب نیروها دارند

بازاریابان فعالیت جستجوی پولی (که به عنوان بازاریابی عملکرد نیز شناخته می‌شود) را دوست دارند، زیرا اندازه‌گیری بازگشت سرمایه (ROI) شما آسان است و شناسایی کمپین‌هایی که کار می‌کنند و کمپین‌هایی که کار نمی‌کنند را ساده‌تر می‌کند. خواه از طریق تبلیغات بومی، تبلیغات رسانه های اجتماعی، تبلیغات حمایت شده یا بازاریابی وابسته باشد، برندها می توانند هزینه ها را به اقدامی مانند سرنخ، فروش یا کلیک مرتبط کنند.

برندها به سمت بازاریابی جستجوی پولی با استفاده از پلتفرم هایی مانند گوگل، آمازون و فیس بوک تمایل دارند زیرا روشی مقرون به صرفه برای هدف قرار دادن مشتریان مناسب ارائه می دهد. افزایش ترافیک آنلاین در طول کووید-19 به این معنی بود که برندهای بیشتری برای تعامل با مشتریان به کانال‌های آنلاین روی آوردند. این یک محیط رقابتی ایجاد کرد و بسیاری از تیم های بازاریابی را وادار کرد تا نحوه کسب بیشترین بازده را برای بودجه خود مجددا ارزیابی کنند. از این گذشته، طبق آمار Statista، هزینه های جهانی برای تبلیغات در سال 2022 به 790 میلیارد دلار می رسد.

با توجه به قطب‌نمای ارزش‌های انسانی Deloitte، تغییر عظیم در رفتار مصرف‌کننده در نتیجه همه‌گیری همه‌گیری، نیاز برندها به نشان دادن انسانیت و اعتماد بوده است. مشتریان اکنون می‌خواهند در مورد شرکت‌هایی که از آنها خرید می‌کنند و اینکه چه چیزی به آن نیاز دارند، بیشتر بدانند که نیاز به آگاهی از برند را افزایش می‌دهد. این امر به ویژه برای مسائل اجتماعی مهم شده است زیرا مصرف کنندگان نسبت به خرید از مارک هایی که دارای وجدان اجتماعی هستند و می خواهند جهان را به مکانی بهتر تبدیل کنند، آگاه تر می شوند.

در اقدامی جسورانه، Airbnb بودجه خود را از بازاریابی جستجوی پولی به سمت بازاریابی برند، به ویژه روابط عمومی، تغییر داد. این تغییر به دلیل نیاز آشکار آنها (به عنوان یک برند مسافرتی) برای کاهش هزینه ها در طول کووید-19 بود، اما چیزی که آنها در این مدت متوجه شدند این بود که سطح ترافیک وب سایت آنها به 95 درصد از سطوح قبل از کووید 2019 بدون هیچ گونه هزینه بازاریابی برگشت. .

به خاطر داشته باشید که آگاهی عمومی از نام تجاری Airbnb آنها را قادر می سازد تا از بازاریابی عملکرد عقب نشینی کنند. اکثر شرکت ها چنین قدرتی ندارند. در دنیای ایده آل، ترکیبی از بازاریابی پولی و مارکتینگ به شما کمک می کند تا بیشترین بهره را از بودجه و فعالیت های بازاریابی خود ببرید.

5. تجربه مشتری همه چیز است!

از آنجایی که مردم مجبور شدند در خانه بمانند، شروع به انجام کارها به روشی متفاوت کردند. در حالی که رفتارهای آنلاین تغییر کرد، انتظارات نیز تغییر کردند. مشتریان از برندها و تجربه آنلاین آنها انتظار بیشتری داشتند. اگر انتظارات آنها با تحویل یک برند مطابقت نداشت، آنها به جای دیگری رفتند تا آن را پیدا کنند و رقابت شدید است.

مشتریان می‌خواهند احساس ارزشمندی کنند، بنابراین انتظار تجربه دیجیتالی را دارند که با آن‌ها رفتار کند. برندها باید روی ارائه راه حل ها و پاسخ ها از طریق قابلیت های چت آنلاین یا پیام رسانی با استفاده از بازاریابی واتس اپ تمرکز کنند. در طول همه‌گیری، مصرف‌کنندگان به گزینه‌های جدیدی مانند وانت در کنار خیابان عادت کردند که برای خرده‌فروشان کوچک و بزرگ موفقیت آمیز بوده است. در حالی که بسیاری از زنجیره های بزرگ با خدمات تحویل مانند Deliveroo برای جلب مشتری شریک شدند.

رستوران‌ها به‌عنوان یکی از تلفات اصلی این بیماری همه‌گیر، باید راه‌های جدیدی برای ارائه تجربه‌ای عالی به مشتری بیابند. بسیاری از افراد خارج از چارچوب فکر می کردند که رستوران خود را به یک مزرعه آنلاین مزرعه فروشی یا گزینه های «در خانه آماده کنید» با آموزش های ویدیویی مانند فنجان های شیرینی شیرینی مینه سوتا تبدیل کنند. بسیاری نیز به اپلیکیشن‌های تحویل کالا متکی بودند، اما با توجه به اینکه رستوران‌ها باید حاشیه‌هایشان را کاهش دهند، روند تغییر کرده است و یک گزینه تحویل داخلی را راه‌اندازی کرده‌اند که باعث می‌شود آینده صنعت رستوران‌داری برای تماشای جذاب باشد.

ایجاد تجربیات منحصر به فرد که به مشتری شما کمک می کند می تواند به برجسته شدن برند شما کمک کند. برای کمک به والدین جدید در طول همه‌گیری، Mamas & Papas یک سرویس خرید شخصی مجازی برای دریافت مشاوره و نمایش محصولات زنده ایجاد کرد. مثال دیگر Urban Outfitters هستند که از مشاوره ایمیل و قرارهای مجازی برای مشتریان استفاده می کنند که منجر به افزایش ۲۵ درصدی در تراکنش ها شد.

6. تجارت اجتماعی در حال افزایش است

پلتفرم های رسانه های اجتماعی پیچیده تر می شوند. بسیاری از شبکه های اجتماعی دیگر تنها راهی برای برقراری ارتباط با دوستان و به اشتراک گذاری عکس نیستند، بلکه در حال تبدیل شدن به مکان مناسبی برای برندها برای تبلیغ و فروش کالاهای خود هستند.

این به ویژه برای نسل‌های جوان صادق است زیرا گزارش وضعیت تجارت اجتماعی 2021 نشان می‌دهد که 97 درصد از Gen Z از رسانه‌های اجتماعی به عنوان منبع الهام اصلی برای خرید استفاده می‌کنند. با چنین فعالیتی در رسانه های اجتماعی، برندها احمقانه خواهند بود که گزینه خرید درون برنامه ای را بررسی نکنند. به هر حال، پیش‌بینی می‌شود که بازار تجارت اجتماعی جهانی تا سال 2027 به 604.5 میلیارد دلار برسد و آینده بازاریابی رسانه‌های اجتماعی بسیار روشن به نظر برسد.

خرید از طریق سایت های رسانه های اجتماعی – تجارت اجتماعی – به دلیل ویروس کرونا جان تازه ای به خود گرفته است. اینستاگرام Shops and Shopping in Reels را راه‌اندازی کرد در حالی که فیس‌بوک و TikTok اکنون میزبان رویدادهای خرید مستقیم هستند. اسنپ ​​چت و پینترست نیز با ابزارهای آزمایشی واقعیت افزوده (AR) با مارک هایی مانند گوچی وارد عمل می شوند.

وقتی در مورد تجارت اجتماعی صحبت می کنید، نمی توانید قدرت تأثیرگذاران را نادیده بگیرید. اینفلوئنسرها چه هزاران یا میلیون ها فالوور داشته باشند، نفوذ زیادی در رسانه های اجتماعی دارند و می توانند از طریق معاملات اسپانسرینگ و پست های تبلیغاتی، درآمد زیادی به دست آورند. اکنون بسیاری از برندها درگیر بازاریابی تأثیرگذار هستند تا مردم را متقاعد کنند که آخرین کلیک را برای خرید انجام دهند.

با اتصال تجارت الکترونیک برند خود به رابط های رسانه های اجتماعی در فیس بوک و اینستاگرام، می توانید مشتریان جدید را هدف قرار دهید. برای اطلاع از نحوه فروش موثر برندها در شبکه های اجتماعی، این راهنمای خرید را بررسی کنید.

کلید موفقیت کسب و کارهای بزرگ و کوچک در رسانه های اجتماعی در دنیای پسا کووید این است که مشتریان را در مرکز فعالیت های خود قرار دهید. ترکیب یک تجربه عالی از مشتری با یک سفر ساده مشتری و پیام‌رسانی که برند شما را انسانی می‌کند، یک کوکتل بازاریابی دیجیتال عالی را ایجاد می‌کند که منجر به تولید و پرورش مشتریان می‌شود.

از پتانسیل بازاریابی دیجیتال بهره ببرید

تغییر در رفتار آنلاین به این معنی است که شرکت ها به متخصصان دیجیتال با مهارت های مرتبط و به روز نیاز دارند. دیپلم حرفه ای DMI در بازاریابی دیجیتال، مهارت های اصلی مورد نیاز برای موفقیت مانند تحقیقات اجتماعی، استراتژی دیجیتال، بازاریابی ایمیلی و بازاریابی رسانه های اجتماعی را در اختیار شما قرار می دهد. این گواهی همچنین به شما دانش عمیقی از مهارت های تخصصی مانند SEO، تجزیه و تحلیل، و تبلیغات نمایشی و ویدئویی می دهد. امروز ثبت نام کنید تا حرفه خود را در مسیر درست قرار دهید.