سئو یا بهینه سازی برای موتورهای جستجو همه چیز در مورد بهینه سازی یک صفحه و آسان کردن موتور جستجو برای شناسایی و موقعیت مناسب صفحه است. تجربه کاربری یا تجربه کاربری به معنای ارائه محتوای خوب و یک تجربه کلی عالی به هر بازدیدکننده صفحه است. سئو در مورد ساده‌تر کردن کارها برای دستگاه است، در حالی که UX بر ساده‌تر کردن کارها برای خوانندگان انسانی تمرکز دارد. اینها ممکن است مانند دو جنبه متضاد به نظر برسند، و به همین دلیل است که اکثر بازاریابان و در واقع UXers در یافتن تعادل مناسب با مشکل مواجه هستند. حقیقت این است که امکان برقراری هر دو در یک زمان وجود دارد. شما می توانید یک وب سایت رتبه بندی عالی داشته باشید، که تعامل و خواندن با آن نیز لذت بخش است.

باید صادقانه بگویم – وقتی برای اولین بار سئو را کشف کردم، طرفدار آن نبودم. من آن را با مقدار زیادی مقاومت مواجه کردم و احساس کردم که این یک ناراحتی است – من کپی را دیدم که کلمات کلیدی تکراری زیادی داشت، گاهی اوقات پیوندهای بیشتری نسبت به نسخه قابل خواندن واقعی می دیدم، فوترهای حجیم را می دیدم. با نگاهی به گذشته، اکنون متوجه شدم که این به این دلیل است که من با در نظر گرفتن UX به سئو نزدیک نشده ام، بلکه “بهینه سازی برای گوگل” بوده است. برای گفتن کافی است، مدتی طول کشید تا متوجه شدم راه بهتری برای نزدیک شدن به این موضوع وجود دارد. در این مقاله سعی می‌کنم چگونگی را به اشتراک بگذارم.

علاقه “SEO UX” در طول زمان. داده ها توسط Google Trends، تجسم داده ها توسط KristineDotTech
و به نظر می رسد تقاطع بین SEO و UX چیزی است که بسیاری از شما مشتاق یافتن آن هستید (طبق روندهای گوگل). بنابراین من آنچه را که تا کنون به دست آورده ام به اشتراک می گذارم به امید اینکه این اطلاعات برای کسانی از شما که به دنبال آن هستند مفید باشد.

سلب مسئولیت: این به هیچ وجه یک راهنمای گسترده نیست. هر دو – SEO و UX – در زمینه های تخصصی خود تکامل یافته اند، بنابراین یک مقاله شما را در هیچ یک از این دو استاد نمی کند. با این حال، این باید به شما ایده هایی در مورد اینکه کجا می توانید راه حلی پیدا کنید، می دهد.

سئو چیست و چرا اهمیت دارد؟

سئو عبارت است از تنظیم دقیق جنبه های مختلف صفحه وب شما به طوری که موتورهای جستجو بتوانند به راحتی سایت را برای جستجوهای مرتبط تشخیص دهند.

“سئو در وهله اول در مورد جذب افراد به سایت شما با اطمینان از نمایش آن در جستارهای جستجو است.” – گروه NN

با استفاده از کلمات کلیدی مناسب و پیروی از موثرترین استراتژی های سئو، می توانید سایت خود را در بین چند بازدید اولیه در صفحه جستجو قرار دهید. این به دستیابی به مخاطب مرتبط کمک می کند.

  • سئو برای ایجاد ترافیک، به خصوص ترافیک ارگانیک بسیار مهم است.
  • سئو برای برندسازی ضروری است
  • اکثر مردم به سایت هایی که در صفحه اول نتایج جستجو ظاهر می شوند اعتماد دارند. بنابراین، با یک سایت بهینه شده، سایت خود را معتبرتر می کنید.
  • با استراتژی های سئو قوی برای سایت خود، بدون پرداخت هزینه برای لیست های تبلیغاتی، می توانید سایت خود را بالاتر از رقبای خود قرار دهید تا توجه مخاطب را به خود جلب کنید. ترافیک ارگانیک به نوبه خود راهی برای ایجاد یک تجارت پایدار است.

UX چیست و چرا اهمیت دارد؟

تجربه کاربری یا تجربه کاربری شامل تعامل کاربر نهایی با شرکت شما، محصول و خدمات آن است. تجربه کاربری خوب تقریباً نامرئی است.

قابلیت استفاده در مورد رفتار افراد پس از ورود به سایت شما است و هدف اصلی آن افزایش نرخ تبدیل است. – گروه NN

عواملی مانند حفظ کاربر و جذب مشتری ممکن است به UX سایت شما بستگی داشته باشد، به خصوص در مورد محصولات تجارت الکترونیک. وقتی روی تجربه کاربری تمرکز می کنید، کاربران به راحتی اطلاعات مورد نظر خود را پیدا می کنند. در سایت‌های تجارت الکترونیک، این می‌تواند مربوط به یافتن آسان محصولات مرتبط و سفارش‌گذاری سریع باشد.

  • UX به وب سایت یا کسب و کار شما کمک می کند تا در یک محیط رقابتی برجسته شود.
  • تجربه کاربری خوب می تواند نرخ تبدیل را در هر سایتی به شدت بهبود بخشد.
  • تجربه کاربر بیشترین تأثیر را بر حفظ کاربر دارد. برای کمک به حفظ یک گروه مخاطب وفادار، وب سایت شما باید یک تجربه شخصی برای هر کاربر ارائه دهد.

اکنون که می دانید UX و SEO به چه معنا هستند و چرا به صورت جداگانه مهم هستند، باید درک کنید که هر دو به هم مرتبط هستند. UX خوب می تواند به شما در افزایش رتبه SEO کمک کند. اما کنار گذاشتن هر یک از اینها بر تجربه کلی محصول شما تأثیر منفی می گذارد. وقتی ارسطو گفت “کل بزرگتر از مجموع اجزای آن است” او ممکن است در مورد دستیابی به تعادل بین این دو صحبت کرده باشد… یا شاید هم نه. اما نکته را متوجه شدید.

به طور خلاصه: سئو تضمین می کند که شما پیدا شده اید. UX تضمین می کند که مشتریان شما تبدیل شوند. یکی بدون دیگری بسیار سخت تر می شود.

چگونه بین SEO و UX تعادل برقرار کنیم

UX و SEO دست به دست هم می دهند و می توانند به طور قابل توجهی بر سود، شهرت و مشتری تأثیر بگذارند. اینفوگرافیک توسط KristineDotTech
به یاد داشته باشید که SEO و UX هر دو ارتباط قوی دارند. بنابراین، کار کردن یکی به نفع دیگری آسان خواهد بود، مشروط بر اینکه در مورد همه ویژگی‌هایی که بر هر دوی این عوامل تأثیر می‌گذارند اطلاع داشته باشید.

1. بر روی محتوا تمرکز کنید – چقدر باید ارائه شود و چگونه ارائه شود

اگر صفحات و صفحات محتوایی در وب سایت خود داشته باشید، ممکن است اکثر بازدیدکنندگان خسته شوند. بنابراین، کلید یک UX خوب این است که محتوا را مختصر و دقیق نگه دارید. اما زمانی که محتوا خیلی کوتاه باشد، موتورهای جستجو ممکن است در درک و فهرست کردن سایت شما در طول جستجو دچار مشکل شوند. برای غلبه بر این دو چالش چه کاری می توانید انجام دهید؟ اطمینان حاصل کنید که محتوای کافی در هر صفحه دارید، اما در عین حال، آن را با الگویی زنده و تعاملی ارائه کنید که هر کاربری از آن لذت می برد. در واقع، بیشتر خوانندگان مقالات جامعی را دوست دارند که تمام اطلاعات مورد نیازشان را در یک مکان به آنها می دهد، حتی اگر طولانی باشند. تا زمانی که محتوا مرتبط باشد.
طول محتوا مهم است. داده ها توسط SerpIQ، تجسم داده ها توسط KristineDotTech
نتیجه برتر به طور متوسط ​​2416 کلمه و نتیجه دهم دارای 2032 کلمه است. توجه داشته باشید که هیچ یک از 10 نتیجه برتر زیر 2000 کلمه قرار نمی گیرد.

برای اطمینان از اینکه توجه مخاطب را به خود جلب می کند، باید آن را به قطعات معقولی تقسیم کنید. تصاویر، ویدیوها، پیوندهای مرتبط و سایر عناصری که تعامل با آنها را جالب‌تر می‌کنند، اضافه کنید. این استراتژی به ویژه برای صفحات مهم مانند صفحات فرود و صفحات اصلی مفید است. در چنین صفحاتی که محتوای زیادی وجود دارد، اطمینان حاصل کنید که آنها را به بخش های مناسب تقسیم می کنید تا کاربران بتوانند به راحتی در آنها حرکت کنند.

2. تحقیق کامل کلمات کلیدی

زمان سرمایه گذاری شده در تحقیق کلمات کلیدی یک سرمایه گذاری عالی برای هر بازاریاب خواهد بود. اگر نتوانید به مخاطبان مربوطه دسترسی پیدا کنید، داشتن محتوای پرمحتوا اهمیتی نخواهد داشت. برای محدود کردن تمرکز خود و رسیدن به مخاطب مناسب، تا کلمات کلیدی دم بلند (ترکیبی از بیش از 3 کلمه کلیدی) را بررسی کنید. این به شما در بهبود نرخ تبدیل کمک می کند. استفاده دقیق از کلمات کلیدی سایت شما را بهبود می بخشد و مشتریان مناسب از آن استفاده می کنند. تحقیقات کلمات کلیدی همچنین به شما کمک می کند تا بفهمید چگونه محتوا را بدون پر کردن کلمات کلیدی قاب بندی کنید.

موقعیت اشتباه کلمات کلیدی یا حتی استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی می تواند منجر به رتبه بندی ضعیف تر شود و در عین حال محتوا را جذاب تر کند. هنگامی که تحقیقات قوی برای کلمات کلیدی انجام داده باشید، هدف قرار دادن اطلاعات جمعیتی مناسب بسیار آسان تر می شود. شما باید بدانید که مخاطبان مورد نظر شما از چه زبانی استفاده می کنند و هدف از جستجوی آنها چیست. این باعث می شود که سایت شما در بین نتایج جستجوی برتر فهرست شود و در عین حال یک UX خوب نیز حفظ شود.

نکته دیگر در مورد اینکه چرا این فعالیت برای UX عالی است و چگونه از آن برای بهبود ارائه محصول خود استفاده کردم، شناسایی شکاف های محصول است. در مورد آن فکر کنید – دانستن اینکه مشتریان شما چه چیزی می خواهند اما از محصول شما دریافت نمی کنند، طلاست! این اطلاعات برای SEO، UX و نتیجه شما عالی است.

3. زمان بارگذاری هم برای SEO و هم برای UX اهمیت دارد

سرعت صفحه بر روی دید سایت و نرخ تبدیل نیز تاثیر می گذارد. این نشان می دهد که چقدر برای UX و SEO بسیار مهم است. سایتی که پاسخگوی کمتری داشته باشد می تواند برای مخاطب خاموش باشد و توسط موتورهای جستجو رتبه ضعیفی داشته باشد. اطمینان حاصل کنید که فشرده سازی در صفحه فعال است. همچنین باید به طور دوره ای تغییر مسیرها را کنترل کرده و به حداقل برسانید. اطمینان حاصل کنید که زمان پاسخ سرور به طور کلی عملکرد صفحه را مختل نمی کند. کار بر روی همه این جنبه ها به شما کمک می کند تا یک UX خوب داشته باشید و در عین حال صفحه را برای رتبه بندی موتورهای جستجو بهینه کنید. هر چه زمان بارگذاری صفحه بیشتر باشد، احتمال پرش در سایت شما بیشتر است. این به معنای ترافیک کمتر و رتبه های ضعیف تر نیز خواهد بود. بنابراین، فایل ها را ترکیب کنید، با گزینه های میزبانی کارآمد کار کنید و ممیزی فشرده سازی را انجام دهید تا مطمئن شوید که پاسخگویی صفحه خوب است.

4. بر نحوه حرکت کاربران در بخش های مختلف تمرکز کنید

یکی از جنبه هایی که UX و SEO را با هم نسبت معکوس می کند، ناوبری است. یک طرح پیچیده ناوبری سایت با چندین صفحه ممکن است باعث افزایش رتبه سایت شما در موتورهای جستجو شود. با این حال، اکثر کاربران سایت‌هایی واضح را می‌خواهند که گزینه‌های گیج‌کننده زیادی برای یافتن صفحه مورد نظرشان در اختیارشان قرار ندهند. بنابراین، اگر می‌خواهید بین SEO و UX تعادل برقرار کنید، باید از پیچیدگی‌های ناوبری در سایت خود بکاهید. در عین حال، مطمئن شوید که تا حد امکان تعداد صفحات کمتری را حفظ می کنید. این کار خوانندگان را آسان تر می کند تا بدانند جزئیات مورد نیاز خود را از کجا بیابند. هنگامی که صحبت از یک سایت بهینه شده با ارائه UX بهتر و عملکرد خوب در رتبه بندی جستجو می شود، وضوح کلیدی است.

5. محتوای بهینه سازی شده برای موبایل رتبه بهتری دارد و تجربه بهتری ارائه می دهد

تجربه تلفن همراه از سال 2015 مورد توجه گوگل بوده است و از آن زمان تاکنون در به روز رسانی الگوریتم خود اهمیت بیشتری پیدا کرده است.

موبایل تقریبا نیمی از ترافیک وب در سراسر جهان را تشکیل می دهد. در سه ماهه اول سال 2021، دستگاه های تلفن همراه (به استثنای تبلت ها) 54.8 درصد از ترافیک وب سایت جهانی را ایجاد کردند که از ابتدای سال 2017 به طور مداوم در حدود 50 درصد بوده است. (J. Clement, Statista, آوریل 2021)

بهینه سازی وب سایت خود برای دستگاه های تلفن همراه زمانی یک امر لوکس بود، اما امروزه یک شرط ضروری است. این یکی از آن عوامل تعیین کننده ای است که بر روی UX و SEO تأثیر می گذارد. کاربران دوست دارند در چندین دستگاه کار کنند. آنها ممکن است از یک عبارت جستجو در رایانه و تلفن هوشمند خود استفاده کنند، اما همیشه اینطور نیست که صفحات یکسان در صفحه اول نتایج جستجو فهرست شوند. این به این دلیل است که همه آنها به طور موثر برای موبایل بهینه نشده اند. اگر نیاز به حفظ ترافیک سایت خود دارید، باید روی نکات ظریف بهینه سازی سایت برای موبایل تمرکز کنید. این به افزایش تعامل کاربران نیز کمک زیادی می کند. ریسپانسیو بودن موبایل باعث تقویت رتبه سایت شما می شود و همچنین باعث می شود کاربران با اطمینان به سایت شما بازگردند. وقتی نوبت به مرور تلفن همراه می رسد، زمان بارگذاری اهمیت بیشتری دارد.

آنچه برای SEO و برای UX خوب است

آنچه برای SEO خوب است اغلب برای UX خوب است، اینفوگرافیک KristineDotTech
با در نظر گرفتن تمام جنبه های فوق، مطمئن شوید که روی محصول و استراتژی های بازاریابی کار می کنید که به SEO و UX اجازه می دهد دست به دست هم دهند. به همین دلیل است که نظارت و ارزیابی مستمر استراتژی های شما اهمیت دارد. این به شما کمک می کند مطمئن شوید که سایت شما توجه مخاطبان را حفظ می کند و در عین حال رتبه های خوبی در موتور جستجو کسب می کند. این به نوبه خود به افزایش فروش و افزایش بازده سرمایه گذاری شما کمک می کند.

سئو و بهبود دسترسی

کنسرسیوم وب جهانی، دسترسی به وب را به عنوان توانایی افراد دارای معلولیت برای دسترسی، پیمایش، درک، تعامل با و مشارکت محتوا در یک وب سایت تعریف می کند.

همپوشانی بین سئو و دسترسی به وب بسیار مهم است، از جمله طراحی، UX، زیرساخت فنی و معماری اطلاعات. هنگام طراحی تجربه کاربری در هر محصولی، توجه به طیف گسترده نیازها برای طیف گسترده ای از توانایی های کاربر و الزامات خزنده ها و صفحه خوان ها ضروری است.

به عنوان مثال، از استفاده از تصاویر متن خودداری کنید و در عوض از CSS برای نمایش متن به شکلی که می خواهید ظاهر شود استفاده کنید. هنگام استفاده از تصاویر، مطمئن شوید که فراموش نکرده اید متن جایگزین را در صفحه نمایش خوان ها قرار دهید

و با نگاهی به 5 موضوع مهم سئوی وب سایت در سراسر جهان، به سرعت متوجه خواهید شد که بیشتر آنها بر قابلیت استفاده و همچنین دسترسی به وب تأثیر می گذارند.

از دست دادن ویژگی‌های alt، تگ‌های عنوان تکراری و توضیحات متا تکراری از جمله مهم‌ترین مشکلات رایج سئو هستند که دسترسی به وب داده‌های Statista، تجسم داده‌ها توسط KristineDotTech را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهند.
ویژگی Alt (همچنین به عنوان “تگ alt” یا “توضیح alt” شناخته می شود) یک ویژگی HTML است که به یک تصویر اختصاص داده می شود. این 3 هدف کلیدی را دنبال می کند:

  • یک متن جایگزین برای موتورهای جستجو فراهم می کند (برای SEO خوب است)
  • توسط صفحه‌خوان‌ها به‌جای تصویر استفاده می‌شود، و این امکان را فراهم می‌کند که تصویر برای کاربران دارای صفحه‌خوان «در دسترس» شود (برای دسترسی خوب است)
  • در صورت لود نشدن تصویر، امکان نمایش متن توصیفی به جای تصویر را فراهم می کند (برای UX خوب است)

 

UX و SEO نیازی به تضاد ندارند. در طول سال‌ها، الگوریتم گوگل مواردی را که برای کاربر بهتر است در اولویت قرار داده است. و بعید است که تغییر کند.

امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. این مقاله تنها به نوک کوه یخ اشاره کرد و جنبه‌هایی را که در طول سال‌ها مفید دانسته‌ام فهرست کرد. بدون شک چیزهای بیشتری برای آن وجود دارد، بنابراین اگر در تجربه خود راه های دیگری برای ایجاد تعادل بین UX و SEO پیدا کرده اید، خوشحال می شوم از شما بشنوم!