با توجه به رشد محیط وب و افزایش تعداد سایت‌ها و محتواهای آنها، موتورهای جستجو برای اینکه بهترین نتایج را در اختیار کاربران قرار دهند، وب‌سایت‌ها را طبق اصول خاصی برسی میکنند و اگر استاندارهای لازم را داشتند به عنوان نتایج برتر به کاربران نمایش میدهند. دقیقا در همین لحظه است که محبث داغ سئو و بهینه سازی سایت‌ها اهمیت ویژه‌ای پیدا میکند.

سئو ( SEO ) یکی از عوامل بسیار مهم در رشد وب سایت‌ها است. درواقع سئو شامل یکسری تکنیک‌ها و اصول بهینه سازی است که به شناخته شدن سایت توسط موتورهای جستجو کمک میکند. در این مقاله قصد داریم تا ضمن تعریف سئو به مزایا و کاربردهای آن و معرفی انواع آن بپردازیم. با مطالعه این مقاله شما تکنیک‌ها کاربردی و مفیدی از بهینه سازی سایت را خواهید آموخت بنابراین تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

سئو چیست ؟

SEO مخفف عبارت “Search Engine Optimization” به معنای بهینه سازی وب سایت‌ها برای موتورهای جستجو است. موتورهای جستجو استاندارهای خاصی دارند که تنها اگر وب سایت‌ها آنها رعایت کنند در نتایج بالاتر به عنوان بهترین نتیجه و پاسخ برای کاربران نمایش داده میشوند. برای اینکه وب سایت شما به این استاندارها نزدیک شود باید آن را بهینه سازی کنید.

این دقیقا وظیفه سئو است زیرا شامل تکنیک‌هایی برای بهینه سازی سایت‌ها است که شما را به هدفتان نزدیک‌تر میکند. تنها کافی است تا این روش‌ها و نکات را بدانید و از آنها برای بهینه سازی سایتتان استفاده کنید. همچنین باید فاکتورهایی که در سئوی سایتتان تاثیر میگذارند را بشناسید تا بتوانید نتایج بهتری دریافت کنید. برخی از این فاکتورها عبارت‌اند از:

 • کلمات بکار رفته در متن و محتوای سایت
 • ساختار عکس و ویدئو در محتوای سایت
 • لینک‌های ورودی
 • لینک‌های خروجی
 • طراحی سایت استاندارد
 • ریسپانسیو بودن سایت
 • کدهای سایت
 • و غیره

یکی از رایج‌ترین کارهایی که مدیران وب سایت‌ها برای دیده شدن توسط موتورهای جستجو انجام میدهند استفاده از استراتژی‌ها برای تولید محتوا است. زمانی که محتوای سایت شما پاسخگوی نیاز کاربران باشد و بازدید کنندگان را جذب کند، شما به عنوان یک وب سایت مفید در چشم موتورهای جستجو جایگاه بالاتری خواهید یافت. اما تکنیک‌های سئو تنها به تولید محتوا و تعیین استراتژی‌های محتوایی خلاصه نمیشود. درواقع میتوان به جرئت گفت سئو به معنای انجام فعالیت‌ها و تکنیک‌هایی است که درنهایت موجب بهبود تجربه کاربری بازدید کنندگان میشود. هر فعالیتی که شما برای جلب رضایت کاربران انجام دهید و سعی بر ارائه یک تجربه کاربری مثبت داشته باشید در بهبود رتبه‌ی سایت شما موثر خواهد بود. هدف سئو تنها بهینه سازی سایت شما برای موتورهای جستجو نیست. بلکه استاندار سازی وب سایت‌ها برای ایجاد تجربه کاربری حرفه‌ای ‌تر برای کاربران است.

اهمیت سئو در چیست

شما میتوانید با استفاده از تبلغات موتورهای جستجو نیز در رتبه‌های بالاتر قرار بگیرید و به عنوان اولین نتایج جستجوی آنها معرفی شوید، اما به نظر شما کاربران کدام گزینه را ترجیح میدهند و اعتماد میکنند؟!

وب سایت‌هایی که با پرداخت هزینه و خرید پلن‌های تبلیغاتی در نتایج اول حضور دارند، و یا وب سایت‌هایی که با تلاش برای ارائه‌ی محتوای مفید و کاربردی به کاربران، سایت خود را بهینه کرده‌اند و در صفحه اول حضور دارند
؟!

همین موضوع به تنهای اهمیت سئو و بهینه سازی سایت را نشان میدهد! زمانی که با رعایت اصول SEO به عنوان نتایج برتر به کاربران معرفی میشوید، به مرور زمان بازدید کنندگان بیشتری خواهید داشت و اگر واقعا به نیازهای کاربران پاسخ بدهید و آنها را راضی نگه دارید، به هدف اصلیتان یعنی موفقیت در کسب و کراتان خواهید رسید.

اما به خاطر داشته باشید که انجام هر فعالیتی صرفا برای حضور در نتایج بالاتر ممکن است برای شما نتایج برعکس داشته باشد و مورد خشم موتورهای جستجو قرار بگیرید و جریمه شوید. این موضوع را در ادامه و در بخش تکنیک‌های اشتباه سئوی کلاه سیاه برایتان به طور کامل توضیح میدهیم.

چرا موتورهای جستجو به سئو اهمیت میدهند؟

در اینکه موتورهای جستجو کاملا هوشمند هستند شکی نیست اما برای اینکه بتوانید به کاربران نتایج بهتری را نشان دهد و آنها را راضی کند به کمک همان کاربران نیاز برای تشخیص سایت‌ها به عنوان نتیجه بهتر نیاز دارد. از این رو میتوان گفت موتورهای جستجو مانند گوگل به سئو اهمیت میدهند و بر همین اساس آنها را رتبه بندی میکنند.

موتورهای جستجو خزنده‌هایی دارند که فاکتورهای نسبتا مشخصی را در صفحات سایت‌ها برسی میکنند. اگر این فاکتورها با استاندارهای آنها مطابقت داشته باشد آن وب سایت را به عنوان یک نتیجه مناسب برای کاربران شناسایی و رتبه بندی میکنند. در ادامه این فاکتورها را به شما معرفی میکنیم و برایتان به طور کامل توضیح میدهیم.

در چه بازه‌ای میتوان به رتبه یک در گوگل رسید؟

یکی از پر تکرارترین سوالات در زمینه سئوی سایت این است که چقدر زمان نیاز است تا گوگل ما را به عنوان یک نتیجه مناسب به کاربران معرفی کند؟

پاسخ دادن به این سوال کار ساده‌ای نیست زیرا نتیجه کار با توجه به نوع کسب و کار شما و حوزه‌ی فعالیتتان متفاوت خواهد بود. اما به طور کلی باید سایت شما از اعتبار بالایی برخوردار باشد، همچنین به کلمات کلیدی که انتخاب کردید و سایت را با آن بهینه سازی کرده‌اید بستگی دارد. برخی از کسب و کارها ممکن است در شماه به نتایج برتر دست یابید و برخی دیگر به دلیل وجود رقبای زیاد بازه طولانی‌تری را سپری کنند.

آیا با رعایت اصول سئو رسیدن به رتبه سک گوگل را میتوان تضمین کرد؟

یکی دیگر از سوالاتی که در این باره پر تکرار هستند در مورد بازه زمانی رسیدن به رتبه یک گوگل است. هیچ قانون و اصول نوشته شده‌ای وجود ندارد که تعیین کرده باشد اگر شما دقیقا این کارها را انجام دهید و این نکات را رعایت کنید در بازه زمانی مثلا سه ماه رتبه یک گوگل خواهید شد.

اطلاعات و استاندارهای این حوزه مدام در تغییر است به همین دلیل نمیتوان هیچگاه تضمین صد در صدی ارائه کرد. اما اگر تمام اصول و تکنیک‌هایی را در این مقاله برای شما نوشته شده است را رعایت کنید مطمئن باشید وضعیت سایتتان به سمت بهبود میرود.

برای طراحی سایت از وردپرس استفاده کنید

برای طراحی سایت از وردپرس استفاده کنید

یکی از کارهایی که میتوانید برای داشتن یک وب سایت بهینه شده انجام دهید این است که از سیستم مدیریت محتوای وردپرس استفاده کنید. استفاده از وردپرس برای طراحی سایت تا حد زیادی زحمت شما را برای بهینه سازی کم میکند. زیرا سیستم مدیریت محتوای وردپرس به صورت کامل بر اساس اصول اولیه سئو پیاده سازی شده است.

همچنین وردپرس برای ارتقای بیشتر سئوی سایت امکانات مناسبی را در اختیار شما قرار میدهد یکی از این امکانات افزونه های وردپرسی است. در مخزن وردپرس تعداد بسیار زیادیافزونه وردپرس وجود دارند که برای بهینه سازی سات به شما کمک میکنند. یکی از معروف‌ترین افزونه‌های سئو برای بهینه سای محتوهای سایت، افزونه‌ی یوآست سئو است که به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار داده شده است.

یکی دیگر از مزایای طراحی سایت با وردپرس برای داشتن یک سایت بهینه استفاده از قالب‌های آماده آن است. قالب‌های وردپرس همگی طبق اصول و استاندارهای SEO طراحی شده اند و مهم‌تر از همه ریسپانسیو هستند. میدانید که ریسپانسیو بودن یکی از نکاتی است که باید در تمام وب سای‌ها رعایت شود.

آشنایی با تکنیک های سئو

SEO دارای اصول و تکنیک‌های مختلفی است که همه‌ی آنها در دو دسته اصلی تقسم میشوند. در ادامه این دو نوع تکنیک را برایتا به طور کامل توضیح میدهیم.

 1. سئو داخلی “On-page SEO”
 2. سئو خارجی “Off-page SEO”

سئو داخلی On-page SEO چیست؟

منظور از سئوی داخلی در واقع فعالیت‌های است که ما بر روی انجام دادن و نحوه انجام دادن آن تسلط داریم. برای مثال تمام کارهای زیر شامل سئوی داخلی هستند:

 • بهینه سازی عناوین سایت
 • کار کردن بر روی کلمات کلیدی
 • لینک سازی داخلی
 • انتخاب آدرس URL مناسب
 • افزایش سرعت سایت
 • کاهش نرخ پرش
 • و غیره

سئو خارجی Off-page SEO چیست؟

سئوی خارجی شامل فعالیت‌هایی مشود که مربوط به وضعیت محتوا و سایت ما از نگاه دیگران است. منظور مواردی است که در اختیار و کنترل ما نیستند. برای مثال مواردی که در زیر نام برده میشوند همگی شامل سئوی خارجی هستند:

 • قرار دادن لینک سایت خود در اکانت‌های مختلف شبکه های اجتماعی.
 • با استفاده از کامنت گذاری در وبلاگ‌های مختلف و لینک دادن به سایت خودتان.
 • تولید محتوا به عنوان مهمان در وبلاگ‌های مختلف و قرار دادن لینک سایتتان.

به طور کلی اگر بخواهیم تفاوت این دو تکینک‌ را تعریف کنیم باید بگوییم که تفاوت آنها در محلی است که تکنیک‌ها در آنجا پیاه سازی میشود. اما باید این موضوع را بدانید که شما نمیتوانید بر روی یکی از این دسته بندی‌ها تمرکز کنید و سعی کنید با انجام نکات آن به رتبه‌های برتر دست یابید. سئوی داخلی و سئوی خارجی هر دو مکمل یکدیگر هستند.

آشنایی با انواع سئو

SEO به طور کلی شامل چهار نوع است که در زمان، هزینه، ریسک و ارزش با دیکدیگر تفاوت دارند. در ادامه به طور مختصر هر کدام از آنها را برایتان توضیح میدهیم.

سئو کلاه سیاه Black Hat SEO

سئوی کلاه سیاه از شیوه‌هایی که برخلاف استاندارهای موتورهای جستجو است استفاده میکند بنابراین ممکن است با استفاده از این روش‌ها سایت شما در خظر جریمه کردن باشد. در این روش شما سریعتر به رتبه‌های بالا میرسید و هزینه‌ی کمتری برایتان به همراه خوهد داشت. ارزشی که سئوی کلاه سیاه به سایت شما میدهد پایدار نیست و نمیتوان روی آن حساب کرد.

سئو کلاه سفید White Hat SEO

سئوی کلاه سفید شامل تمام روش‌ها و استاندارهای موتورهای جستجو است. اگر وب سایتتان را با استفاده از این روش‌ها بهینه سازی کنید در آینده حتی در صورتی که الگورتیم‌های گوگل تغییر کنند اثر منفی بر روی سایت شما نخواهد گذاشت. به دلیل سختی کار زمان بیشتری به طول می‌انجامد اما ریسک کمتری دارد. همچنین از ارزش، ماندگاری و پایداری بیشتری برخوردار است.

سئو منفی Negative SEO

سئوی منفی شامل تکنیک‌ها ترکیبی از سئوی کلاه سیاه و یا سئوی خاکستری است. برخی از افراد از این روش‌ها برای صدمه زدن به رقبای خود استفاده میکنند تا با تخریب جایگاه آنها وب سایت خودشان شانس بیشتری داشته باشد.

سئو کلاه خاکستری Gray Hat SEO

سئوی کلاه خاکستری شامل روش‌های است که بین سئوی کلاه سیاه و سئوی کلاه سفید قرار دارد. روشهای سئوی خاکستری در دستورالعمل‌ها موتورهای جستجو نیست به همین دلیل ریسک زیادی به دنبال دارد.

عوامل موثر بر روی سئو سایت

عوامل متعددی وجود دارند که بر روی سئوی سایت شما تاثیر مستقیم میگذارد. در ادامه مهم‌ترین عواملی را که بر سئوی سایتتان تاثیر میگذارند را برسی میکنیم.

تولید محتوای مفید و کاربردی و غنی

سعی در حوزه‌ای که قصد دارید تولید محتوا انجام دهید تسلط کافی داشته باشید. موضوعات جذاب و متنوعی را انتخاب کنید و در نوشتن محتوای آن اصل صداقت را رعایت کنید. همچنین باید سعی کنید که به تمام جنبه‌‎های موضوع اصلی نوشته بپردازید به گونه‌ای که کاربر با مطالعه‌ی آن برای تمام سوالاتش پاسخ مناسبی دریافت کند.

بهینه سازی آدرس سایت

یکی دیگر از عواملی که بر روی سئوی سایت شما تاثیرات زیادی میگذارد آدرس سایت یا همان url صفحه‌ی شما است. باید آدرسی برای سایت خود انتخاب کنید که کوتاه و خوانا باشد. همچنین حتما باید با محتوای سایتتان مرتبط باشد.

استفاده از کلمات کلیدی مناسب

کلمات کلیدی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند. به همین دلیل در هنگام انتخاب آنها باید تحقیقات انجام دهید و بهتر است در این باره از یک متخصص کمک بگیرید. کاربران با جستجوی کلمات کلیدی شما را پیدا میکنند به همین دلیل اگر سایتتان کلمه مناسبی استفاده نکنید هیچگاه به عنوان بهترین نتایج به کاربران معرفی نمیشوید.

نتیجه گیری

هر زمان که عبارتی را جستجو کردید و موتورهای جستجو نتایجی را به شما معرفی کردند به خاطر داشته باشید که این وب سایت‌ها زحمت زیادی کشیده‌‌اند تا به این جایگاه دست یافتند. آنها این جایگاه و رتبه را مدیون استفاده از تکنیک‌های اصولی و قدرتمندی هستند که به آن بهینه‌ سازی موتورهای جستجو یا سئو می‌گویند.

اینکه شما نیز به این جایگاه و رتبه برسید یک رویا نیست و تنهای کافی است تا نکات و تکنیک‌هایی را که در این مقاله برای شما توضیح دادیم را رعایت کنید. امیدواریم تا به کمک این مقاله بتوانید تغییرات عظیمی در جهت بهینه سازی وب سایتتان انجام دهید و به عنوان نتایج برتر به کاربران و مخاطبینتان معرفی شوید.

برگرفته از مجله خبری همیاروردپرس https://www.hamyarwp.com