ممکن است طی سالیان اخیر تلاش‌های زیادی انجام داده باشید که در کلمات کلیدی مختلف سایت خود را به رتبه‌های برتر برسانید، اما به نتیجه نرسیدید. اکنون باید به خوبی بررسی کنید که چرا اقدامات شما منجر به رسیدن به رتبه‌های نخست در صفحه نتایج موتورهای جستجو نشد؟سئودانان به شما میگوید که  جهت دستیابی به موفقیت باید اصول سئو سایت را به خوبی یاد گرفته و به شکل صحیح آن را پیاده‎سازی نمایید. تکنیک‌های مختلفی برای بهینه سازی سئو سایت وجود دارند که طی این مطلب قصد داریم به 10 مورد از مهم‌ترین آن‌ها اشاره نماییم. با ما همراه باشید.

تعریف سئو

پیش از آنکه صحبتی جامع در مورد تکنیک‌های سئو داشته باشیم، بهتر است تا تعریفی از آن ارائه دهیم. سئو به شکل کلی به مجموعه اقداماتی گفته می‌شود که به منظور بهینه‌ سازی سایت خود انجام می‌دهید. به همین دلیل نیز سئو سایت دارای اهمیت بسیار بالایی است. انواع سئو عبارت‌اند از: سئو داخلی، خارجی و تکنیکال که در ادامه به شکل کامل آن‌ها را شرح خواهیم داد.

  • سئو داخلی: به مجموعه فعالیت‌هایی که در داخل سایت خود برای بهینه‌ سازی آن انجام می‌دهید سئو داخلی (On-Page SEO) می‌گویند. اقدامات مربوط به سئو داخلی بسیار متنوع هستند که ازجمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به بهینه‌سازی تصاویر، استفاده از متا تگ‌ها، نگارش درست توضیحات متا، توجه به ارزش محتوای متنی، لینک‌دهی داخلی و انتخاب عنوان درست برای صفحه اشاره کرد.
  • سئو خارجی: به مجموعه فعالیت‌هایی که در خارج از سایت خود برای دیده‌ شدن و بهینه سازی آن انجام می‌دهید سئو خارجی (Off-Page SEO) می‌گویند. تهیه و انتشار رپورتاژ و لینک‌دهی خارجی ازجمله مهم‌ترین اقدامات سئو سایت خارجی هستند که می‌توانند بسیار موثر و سودمند باشند.
  • سئو تکنیکال: به مجموعه اقدامات فنی که روی سایت خود جهت بهینه‌ سازی آن پیاده می‌کنید، سئو تکنیکال می‌گویند. اقدامات مربوط به سئو تکنیکال بسیار گسترده هستند که درمجموع اگر به شکل درستی انجام بشوند، می‌توانند تاثیر فوق‌العاده‌ای در بهینه سازی سایت داشته باشند.

تکنیک‌های شگفت انگیز سئو سایت

اصول و تکنیک‌های مختلفی برای پیاده‌سازی اصول سئو وجود دارند که هرکدام اگر به شکل درستی انجام شوند، می‌توانند بسیار سودمند باشند. البته باید توجه داشته باشید که هنگام پیاده‌سازی این تکنیک‌ها از روش‌های کلاه سیاه استفاده نکنید. گوگل طی سالیان گذشته به شکلی الگوریتم‌هایش را طراحی کرده است که تنها نیاز کاربرانش را در اولویت بگذارد. هرگونه اقدامی که منجر به ناراحتی و یا عدم رضایت کابران شود، از سوی گوگل نیز طرد شده و حتی ممکن است باعث جریمه‌های سنگین برای سایت‌های مختلف شود. در ادامه شما را با 10 مورد از تکنیک‌های شگفت انگیزی که می‌توان روی یک سایت پیاده کرد، آشنا خواهیم کرد.

1. تولید محتوای کاربرپسند و انتخاب درست کلمات کلیدی

پیاده‌سازی اصول سئو سایت روی یک محتوای ارزشمند می‌تواند سرعت رسیدن سایت‌تان به رتبه‌های برتر صفحه نتایج را بسیار افزایش دهد. با توجه به رقابت شدیدی که در کسب و کارهای مختلف وجود دارد، برنده سایتی است که بتواند با درون‌مایه جذابش توجه مخاطبان را به سمت خود جلب کند. قبل از نگارش یک محتوای ارزشمند، باید حتما نسبت به انتخاب کلمات کلیدی درست اقدام کنید. بکارگیری صحیح کلمات کلیدی تاثیر معجزه‌آسایی در دیده شدن سایت‌تان توسط موتورهای جستجو خواهد داشت. در انتخاب کلمه کلیدی اصلی خود باید به نکات مختلفی توجه داشته باشید.

به طور کلی ایده‌آل‌ترین حالت ممکن برای انتخاب یک کلمه کلیدی، کلمه‌ای است که بیشترین جستجو، بیشترین ارتباط و کمترین رقابت در آن وجود دارد؛ البته با توجه به رقابت بالا، اکنون در کسب و کارهای مختلف پیدا کردن کلمه‌ای با چنین ویژگی‌هایی بسیار دشوار است. جهت انتخاب بهترین کلمات کلیدی می‌توانید از ابزار کاربردی KWFinder استفاده کنید. پس از انتخاب کلمات کلیدی مدنظرتان، نوبت به استفاده درست آن در بطن متن می‌رسد. یکی از مهم‌ترین موضوعات هنگام استفاده از کلمات کلیدی، توجه به چگالی استفاده از آن‌ها است. از کلمه کلیدی اصلی خود باید به اندازه درست در متن‌تان استفاده کنید. اگر از کلمه کلیدی اصلی کمتر از میزان استاندارد استفاده شود، آن‌گاه ممکن است مطلب به خوبی مورد توجه موتورهای جستجو قرار نگیرد؛ از طرف دیگر اگر متن خود را با کلمات کلیدی اصلی بمباران کنید، باید شاهد برخورد شدید الگوریتم‌های گوگل باشید.

استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی اصلی باعث کاهش شدید کیفیت مطلب شده و درنتیجه مخاطبان نیز از آن مطلب ناراضی خواهند بود. این موضوع سیگنالی منفی را برای گوگل و موتورهای جستجو ارسال می‌کند مبنی بر آنکه قصد گول زدن آن‌ها را دارید. با توجه به تمام نکاتی که ذکر شد، باید حتما به شکلی صحیح و به میزان مناسب از کلمات کلیدی اصلی خود استفاده کنید تا شاهد نتایج موثری باشید.

 

2. لینک‌سازی

یکی دیگر از موثرترین تکنینک‌های سئو سایت، مربوط به استراتژی‌های لینک‌سازی می‌شود. لینک‌‌سازی به دو نوع داخلی و خارجی تقسیم می‌شود. لینک‌سازی داخلی همان‌طور که از نامش مشخص است به کلی به امور لینک‌سازی گفته می‌شود که در درون سایت خود پیاده‌سازی کرده و بین مطالب مختلف سایت‌تان این کار را انجام می‌دهید. لینک‌سازی داخلی به‌واسطه استراتژی‌های مختلف می‌تواند بسیار موثر و سودمند باشد. پس از معرفی لینک‌سازی داخلی، نوبت به معرفی لینک‌سازی خارجی می‌رسد. هرگونه لینکی که توسط منابع و سایت‌های گوناگون به سایت شما داده می‌شود، لینک‌سازی خارجی می‌گویند.

درمجموع لینک‌سازی خارجی استراتژی‌های مختلفی دارد و افراد در قالب اقدامات مختلف دست به این نوع از لینک‌سازی می‌زنند. یکی از بهترین روش‌های سئو سایت در حوزه لینک‌سازی خارجی که امروزه بسیار از آن استفاده می‌شود، تهیه و انتشار رپورتاژ آگهی است. درواقع به‌واسطه رپورتاژ شما مطلبی جذاب را به مخاطب ارائه داده و در عین حال در سایتی معتبر لینک سایت خودتان را قرار می‌دهید. ربات‌های گوگل پس از هر بار مراجعه و خزش در این سایت، می‌توانند به‌واسطه لینکی که در رپورتاژ وجود دارد به سایت شما نیز خزش کنند. این نوع لینک‌سازی می‌تواند تاثیر معجزه‌آسایی در ارتقای رتبه سایت‌تان داشته باشد.

البته اگر لینک‌سازی خارجی به درستی انجام نشود، با جریمه‌های سنگینی از سوی گوگل مواجه خواهید شد. هر اقدامی که نشان دهد این لینک‌سازی ساختگی بوده و برای آن پولی پرداخت شده است، واکنش شدید گوگل را به همراه خواهد داشت. در تهیه و انتشار رپورتاژ باید به موارد زیر توجه داشته باشید:

  • توجه به انکرکست‌های انتخابی برای لینک‌دهی؛ در لینک‌سازی‌های مختلف پیوسته از یک انکرتکست استفاده نکنید.
  • انتخاب یک رسانه معتبر برای انتشار رپورتاژ که اعتبار دامنه آن مورد قبول باشد.
  • لینک‌سازی خارجی را در سایت‌هایی انجام دهید که زمینه فعالیت آن‌ها مرتبط با سایت شما باشد.

 

3. استفاده درست از تگ‌های H

استفاده صحیح از تگ‌های H1 تا H6 می‌تواند به شکل فوق‌العاده‌ای روی سئو سایت شما تاثیرگذار باشد. تگ H1 درواقع تگ عنوان مطلب شما محسوب می‌شود که حتما باید یک بار از آن در کل متن استفاده کنید؛ درواقع به‌واسطه این تگ است که مخاطبان به موضوع اصلی مطلب‌تان پی برده و جذب آن می‌شوند. تگ‌های بعدی می‌توانند میزان اهمیت هر بخش از متن‌تان را مشخص کرده و زیبایی ظاهری جذابی را به آن هدیه کنند. استفاده از کلمات کلیدی در بطن تگ‌ها می‌تواند تاثیر بسزایی در ارتقای رتبه سایت و یا دیدن شدن مطلب‌تان داشته باشد.

در استفاده از کلمات کلیدی در تگ‌های H افراط به خرج ندهید. مشاهده شده که سایت‌ها در تمامی تگ‌های H خود از کلمه کلیدی اصلی استفاده کرده‌اند تا بدین طریق گوگل را گول بزنند و نشان دهند که مطلب‌شان بسیار پراهمیت است. گوگل امروزه به‌واسطه الگوریتم‌های سخت‌گیرش خیلی راحت می‌تواند این ترفندهای کلاه سیاه را تشخیص دهد و با سایت‌های خاطی برخورد کند.

4. فعالیت در شبکه‌های اجتماعی

یکی از مواردی که می‌تواند در سئو سایت بسیار تاثیرگذار باشد، فعالیت در شبکه‌های اجتماعی است. در درجه اول باید به شما پیشنهاد دهیم که در صفحه‌های مختلف سایت خود، حتما گزینه‌های به اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی مختلف را قرار دهید تا کاربر بتواند به راحتی مطالب‌تان را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارد؛ در درجه بعدی برای اینکه بتوانید از بستر غنی شبکه‌های اجتماعی جهت افزایش بازدید سایت خود استفاده کنید، باید حتما در این شبکه‌ها حضور فعال و قدرتمندانه‌ای داشته باشید. تجربه‌های کارشناسان برتر سئو نشان داده که بهره‌بردن از یک شبکه اجتماعی قدرتمند، در ارتقای رتبه سایت شما بسیار موثر خواهد بود.

5. بهبود سرعت

بهبود سرعت جزو مهم‌ترین موارد در سئو سایت محسوب می‌شود که seodanan  به شما یاد میدهد که باید به شکلی ویژه به آن توجه داشت. اکثر کاربران پس از جستجوی یک عبارت در موتورهای جستجو، نتایج اولیه را در تب‌های مختلف باز می‌کنند. در این شرایط برنده سایتی است که با سرعت بیشتری بارگذاری می‌شود. کاربر به سایت سریع‌تر مراجعه کرده و در صورت رسیدن به خواسته‌اش، تب‌های دیگر را می‌بندد. در اینجاست که اهمیت سرعت به خوبی خود را نشان می‌دهد. به‌طور کلی می‌توان اقدامات مختلفی را جهت افزایش سرعت انجام داد. با بهینه سازی تصاویر و یا اجرای یکسری کدهای خاص می‌توان سرعت یک سایت را بهبود بخشید.

6. به‌روزرسانی مطالب

یکسری مطالب و محتواها بعد از گذشت مدت زمانی ارزش خود را از دست می‌دهند و یا دیگر چیز جدیدی را به مخاطب ارائه نمی‌دهند. در این موارد بهتر است تا حتما مطالب قدیمی خود را بازنویسی کرده و یا آن‌ها را با مطالبی جدید به‌روزرسانی کنید. گوگل نشان داده که اگر یک سایت پیوسته در به‌روزرسانی مطالب قدیمی خود فعال باشد و رضایت کاربران را درنظر بگیرد، حتما به رتبه‌های خوبی دست پیدا خواهد کرد.

 

7. بررسی رفتار کاربران

همان‌طور که پیش‌تر نیز ذکر کردیم، با جلب رضایت مخاطبان می‌توانید مطمئن باشید که گوگل دیر یا زود مزد زحمات‌تان را خواهد داد. برای شناخت نیازهای کاربران، باید رفتار آن‌ها را به خوبی بررسی کنید. بررسی این رفتارها باعث می‌شود تا محتوایی مطابق با نیاز و خواسته کاربران را به آن‌ها هدیه کنید. اکنون ممکن است از خود بپرسید که چگونه باید رفتارهای کاربران را مورد بررسی قرار دهید؟ ابزارهای مختلفی برای بررسی رفتارهای کاربران در اینترنت معرفی شده است که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید؛ اما به طور کلی Google Analytics و Google Search Console می‌توانند آمار جالبی از کاربران‌تان را به شما نمایش دهند. به کمک این ابزارها می‌توانید کلمات کلیدی مورد علاقه‌ کاربران و همچنین کنکاش آن‌ها را در صفحات مختلف سایت‌تان بررسی کنید. صفحاتی که کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند، شناسایی کنید و با پیاده‌سازی یکسری استراتژی‌های خاص باعث جذب مخاطبان به آن‌ها شوید.

8. توجه به توضیحات متا

یکی دیگر از تکنیک‌های سئو سایت که از اهمیت بالایی برخوردار است، توجه به توضیحات متا است. این توضیحات دقیقا همان چیزی است که کاربران پس از جستجوی عبارت خود در صفحه نتایج و زیر عنوان مطلب آن را مشاهده می‌کنند. توضیحات متا نقش بسیار مهمی در جذب کاربران و دیدن شدن توسط موتورهای جستجو دارند. این توضیحات باید به شکلی نوشته شوند که ترجیحا شامل کلمه کلیدی اصلی باشند و همچنین توجه مخاطبان را به خود جلب کنند.

 

9. مدیریت URL

توجه به URL می‌تواند باعث جلب نظر مثبت موتور جستجوی گوگل شود. کارشناسان سئو سایت اعلام کرده‌اند هنگام انتخاب URL خود حتما توجه داشته باشید که در درجه اول مختصر و در درجه دوم کاملا مرتبط با محتوای مطلب‌تان باشند. انتخاب یک URL بلند و بدشکل باعث ارسال سیگنال‌های منفی به سوی گوگل شده و این موتور جستجو ارزش مطلب‌تان را کاهش می‌دهد. متخصصان سئو اعلام کرده‌اند که استقاده از کلمات کلیدی اصلی در URL می‌تواند تاثیر بسیار خوبی روی دیده شدن مطلب داشته باشد.

10. کاهش نرخ پرش

تمامی هدف شما از طراحی و انتشار یک مطلب درون‌ سایت‌تان باید آن باشد که نرخ پرش یا Bounce Rate سایت خود را کاهش دهید. نرخ پرش به تعداد کاربرانی گفته می‌شود که به سایت شما مراجعه کرده و بدون اینکه به صفحات دیگر سایت‌تان بروند، از آن خارج می‌شوند. اگر کاربر وارد سایت‌تان شود و خیلی سریع آن را ترک کند، گوگل آن را یک سیگنال منفی درنظر گرفته و جایگاه سایت‌تان را پایین می‌آورد. در سئو سایت باید توجه زیادی به نرخ پرش داشته باشید تا بتوانید از رقبای خود جلو بزنید

 

معرفی شرکت خدمات‌رسان سئو

اگر با رعایت اصولی که طی این مطلب ذکر کردیم به نتیجه نرسیدید، می‌توانید با مشاوره از کمک شرکت‌های معتبر سئودانان خدمات‌ رسان سئو بهره بگیرید. مجموعه سئو دانان یکی از شرکت‌های عالی در زمینه خدمات سئو سایت است که می‌توانید هم‌اکنون با مراجعه به سایت آن به آدرس اینترنتی https://seodanan.ir سوالات خود را با کارشناسان حرفه‌ای آن در میان بگذارید.