همه ما درباره کلمات کلیدی و اهمیت آنها در سئو شنیده ایم. با این حال، کلمات کلیدی منفی به همان اندازه مهم هستند ، به ویژه هنگامی که با یک کمپین PPC شروع به کار می کنید.

هر زمان که کمپین Google Ads خود را شروع می کنید یا به دنبال adwords هستید، باید کلمات کلیدی را هدف قرار دهید. شما کلمات کلیدی را انتخاب می کنید تا بتوانید از تبلیغات خود کلیک و تبدیل بیشتری دریافت کنید.

با این حال ، یکی از جنبه هایی که بسیاری از مشاغل مورد توجه قرار نمی گیرند، کلمات کلیدی منفی است. استفاده از آنها به شما امکان می دهد تا میزان تأثیرگذاری کمپین خود را به حداکثر برسانید. اما قبل از اینکه بدانیم که کلمات کلیدی منفی چگونه به شما کمک می کنند، ابتدا بیایید تعریف کنیم که کلمه کلیدی منفی چیست.

مطالعه بیشتر: 23 مورد از بهترین روش کاهش نرخ بانس ریت (Bounce Rate)

کلمات کلیدی منفی چیست؟

به عبارت ساده، کلمات کلیدی منفی کلمات کلیدی هستند که شما نمی خواهید تبلیغ شما برای آنها نمایش داده شود. آنها دقیقاً مخالف کلمات کلیدی هستند. با استفاده از آنها می توانید جستجوهای افرادی را که به دنبال محصولات شما نیستند حذف کنید.

هزینه بسیاری از کمپین های Google Ads به دلیل کلیک های ناخواسته که بازدهی ندارند ، هزینه زیادی دارند. به عنوان یک تبلیغ دهنده ، باید هزینه همه کلیک ها را بپردازید، حتی مواردی که منجر به تبدیل نمی شوند. این می تواند مقدار زیادی از بودجه بازاریابی شما را هدر دهد و باعث ناامیدی می شود.

استفاده از کلمات کلیدی منفی می تواند به شما در کاهش این هزینه هدر رفته کمک کند.

دو نوع کلمه کلیدی منفی وجود دارد – کلمات کلیدی در سطح کمپین و سطح تبلیغات. کلمات کلیدی منفی در سطح کمپین آنهایی هستند که شما هرگز نمی خواهید تبلیغات شما برای آنها نشان داده شود. کلمات کلیدی در سطح گروه تبلیغات تبلیغات شما را برای یک گروه تبلیغاتی خاص نشان نمی دهد.

انواع تطبیق کلمات کلیدی منفی

برای درک بهتر کلمات کلیدی منفی و استفاده موثر از آنها، باید انواع مطابقت آنها را مشخص کنید.

بازی گسترده

وقتی از تطابق گسترده استفاده می کنید ، کلمات کلیدی منفی با چندین نسخه از عبارت مطابقت می یابند. بسیاری از اینها کلمات دقیق مورد هدف شما نیستند. آنها ممکن است به تجارت شما نیز مرتبط نباشند.

به عنوان مثال، اگر از کلمه کلیدی منفی، “کفش ورزشی” استفاده کرده باشید ، تبلیغ شما برای جستجو با کل کلمه کلیدی نمایش داده نمی شود. حتی اگر ترتیب کلمات معکوس شود، (در این مورد ، “کفش ورزشی”)، تبلیغ شما در نتایج نشان داده نمی شود.

با این حال، اگر هر پرس و جو فقط بخشی از کلمه کلیدی را داشته باشد، تبلیغ شما در نتایج جستجو نشان داده می شود. بنابراین در این حالت، جستجو فقط برای “کفش” یا “ورزش” ممکن است تبلیغ شما را در نتایج جستجو نشان دهد.

تطبیق عبارت

برعکس، کلمات کلیدی تطبیق عبارت تبلیغات شما را به اندازه موارد منطبق گسترده محدود نمی کند.

اگر سوال دقیقاً شامل عبارت “کفش ورزشی” باشد، تبلیغ شما نمایش داده نمی شود. حتی اگر عبارت جستجوی کلمات بیشتری نسبت به کلمه کلیدی شما داشته باشد ، مانند “کفش ورزشی مشکی”، تبلیغ شما نمایش داده نمی شود. با این حال، اگر ترتیب کلمات، مانند “کفش ورزشی” تغییر کند ، تبلیغ شما نشان داده می شود.

مطابقت کامل

سومین نوع تطابق یک تطابق دقیق است. در این حالت، شما کنترل کاملی بر این دارید که می خواهید کدام یک از جستجوها را حذف کنید. هنگامی که این کلمات کلیدی را به حساب خود اضافه می کنید ، تبلیغات فقط زمانی نمایش داده نمی شوند که عبارت جستجو دقیقاً همان کلمات را داشته باشد.

حتی اگر یک کلمه اضافی مانند “کفش ورزشی آبی” وجود داشته باشد ، تبلیغ شما نشان داده نمی شود. با این کار می توانید آن کلمه کلیدی دقیق را به طور خاص حذف کنید.

با این حال، این مورد در شبکه نمایش Google و YouTube اعمال نمی شود. در این کمپین ها، فقط مطابقت دقیق در نظر گرفته می شود.

چگونه کلمات کلیدی منفی پیدا کنیم

کلمات کلیدی منفی دقیقاً مانند کلمات کلیدی هستند. به همین دلیل، بسیاری از راه های یافتن آنها مشابه یافتن کلمات کلیدی است.

بیایید نگاهی به بهترین راه ها برای پیدا کردن کلمات کلیدی منفی بیندازیم.

تحقیق کلمات کلیدی

یکی از بهترین راههای یافتن آنها تحقیق در مورد کلمات کلیدی است. برای تحقیق در مورد کلمات کلیدی، می توانید از ابزارهایی مانند Google Keyword Planner و KWFinder استفاده کنید.

در حالی که به طور معمول از کلمات کلیدی یاب برای یافتن کلمات کلیدی که می خواهید در آنها پیشنهاد دهید استفاده می شود ، همچنین می توانند برای یافتن کلمات کلیدی منفی استفاده شوند هر زمان که اصطلاح خاصی را جستجو می کنید ، لیستی از کلمات کلیدی مرتبط به همراه حجم جستجو و رقابت آنها را پیدا خواهید کرد.

اگر می توانید اصطلاحاتی را بیابید که مربوط به تجارت شما نیستند، می توانید آنها را به لیست کلمات کلیدی منفی خود اضافه کنید.

گزارش شرایط جستجو

روش دیگر یافتن کلمات کلیدی منفی از طریق گزارش عبارات جستجو است. این گزارش سوالات واقعی را که مردم در Google استفاده می کنند و تبلیغات شما را راه اندازی می کنند نشان می دهد.

هنگامی که به این نتیجه رسیدید که کدام پرسش ها تبلیغات شما را تحریک می کنند ، می توانید کلمات کلیدی مرتبط را پیدا کنید. سپس می توانید آنها را بر اساس نتایج به دو کلیدواژه منفی و مثبت تقسیم کنید.

یک روش برای این کار مرتب سازی نتایج بر اساس بالاترین برداشت ها است. این می تواند ایده ای از محبوب ترین درخواست های جستجو برای تبلیغات شما را به شما ارائه دهد.

سپس می توانید با یافتن کلمات کلیدی که دارای نرخ تبدیل بهتر و نرخ کلیک (CTR) بهتر هستند ، این مورد را اصلاح کنید. وقتی متوجه شدید که اصطلاحات عملکرد خوبی ندارند ، باید اضافه کنید آنها را به لیست کلمات کلیدی منفی خود اضافه کنید.

تحقیقات رقابتی

روش دیگر یافتن کلمات کلیدی منفی از طریق تحقیقات رقابتی است. تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که کلمات کلیدی خود را در گوگل جستجو کنید.

همه نتایجی که در چند صفحه اول جستجو نشان داده می شود همان نتایج Google است که مرتبط بودن آنها را احساس می کند. وقتی نتایج را مرور نکردید ، به دنبال کلمات کلیدی غیر معامله ای بگردید و آنها را به لیست خود اضافه کنید.

ابزارها

برای یافتن کلمات کلیدی پیشنهادی می توانید از ابزارهایی مانند Ubersuggest و Keyword Tool نیز استفاده کنید. از این کلمات کلیدی می توان برای یافتن کلمات کلیدی استفاده کرد که ممکن است با تجارت شما مطابقت نداشته باشد. سپس می توانید آنها را نفی کنید.

پیش بینی های جستجوی Google

هنگامی که یک عبارت جستجو در Google تایپ می کنید، لیستی از سوالات جستجو پیشنهاد می شود. با دیدن این لیست، می توانید برخی از کلمات کلیدی را پیدا کنید که مربوط به تبلیغ شما نیستند. می توانید آنها را به لیست کلمات کلیدی منفی خود اضافه کنید.

غلط املایی

ممکن است افراد هنگام جستجو در Google برخی از اشتباهات تایپ را مرتکب شوند. وقتی این اتفاق می افتد ، ممکن است تبلیغات شما حتی برای این جستجوها لیست شود. یک راه عالی برای جلوگیری از این امر جستجوی غلط املایی کلمات کلیدی منفی است. می توانید آنها را به لیست خود اضافه کنید.

تجزیه و تحلیل وب سایت

برای یافتن داده های تجزیه و تحلیل برای وب سایت خود می توانید از ابزارهایی مانند Google Analytics استفاده کنید. این اطلاعات مربوط به رتبه بندی وب سایت شما برای کلمات کلیدی را نشان می دهد. می توانید به دنبال کلمات کلیدی با میزان بازدید بالا و کم تبدیل / بدون تبدیل باشید و آنها را به لیست خود اضافه کنید.

کلمات کلیدی ارائه دهنده تبدیل فقط هدر دادن پول شما هستند.

نحوه استفاده از کلمات کلیدی منفی

کلمات کلیدی منفی عمدتا به دو روش مختلف استفاده می شوند. اولین مورد استفاده سنتی است در حالی که دیگری استفاده محافظتی است.

1. استفاده سنتی

استفاده سنتی از کلمات کلیدی منفی جلوگیری از نمایش تبلیغات شما برای کلمات کلیدی خاص است. اگر به دنبال افرادی هستید که به دنبال پرواز هستند ، باید افرادی را که “بهترین خطوط هوایی” را جستجو می کنند حذف کنید.

با استفاده از کلمات کلیدی منفی می توان به این مهم دست یافت. این استفاده سنتی می تواند به شما در بهبود ارتباط آگهی شما کمک کند.

2. استفاده محافظتی

کاربرد دیگر کلمات کلیدی منفی جلوگیری از نمایش تبلیغات شما در نتایج جستجو است. در عوض از آنها استفاده می شود تا تبلیغات شما برای یک کمپین خاص فعال شود. استفاده محافظ از کلمات کلیدی منفی اطمینان می دهد که Google تبلیغ مناسب را به جستجوگران نشان می دهد.

هنگامی که جستجوگران به دنبال چیزی بسیار خاص هستند ، می توانید تمام کلمات کلیدی منفی منطبق گسترده را حذف کنید. این به شما کمک می کند تا سایر رقبای مسابقه گسترده دیگر را شکست دهید و به مشتریان هدف خود برسید.

در حالی که کلمات کلیدی منفی به شما کمک می کنند از کلیک های ناخواسته جلوگیری کنید ، اما باید از آنها منطقی استفاده کنید. لیست بسیار طولانی از کلمات کلیدی منفی دسترسی شما را محدود می کند. این می تواند به نوبه خود بر توانایی شما در دستیابی به مخاطبان هدف تأثیر بگذارد.

به همین دلیل، شما باید لیست خود را خیلی دقیق درست کنید. این می تواند در هزینه های بازاریابی شما صرفه جویی کند.

مزایای کلمات کلیدی منفی

از طریق کلمات کلیدی منفی ، می توانید پس انداز کنید. استفاده از آنها مزایای دیگری نیز در بر دارد ، از جمله:

بیشتر گروه های تبلیغاتی مرتبط

وقتی کلمات کلیدی را که مربوط به کسب و کار شما نیستند حذف کنید، ارتباط گروه های تبلیغاتی خود را افزایش می دهید.

هنگامی که از اندازه گروه های تبلیغاتی شما کاسته می شود، می توانید پیام های مرتبط تری ارائه دهید. این پیام ها ارتباط بهتری با گروه کلمات کلیدی شما دارند که به نوبه خود بیشتر به مخاطبان شما مربوط می شوند.

نرخ کلیک بهتر

هنگامی که ارتباط تبلیغات شما بهبود یابد، مخاطبان شما آنها را قابل مقایسه تر می یابند. این بدان معنی است که برداشت کمتری از تبلیغات شما وجود خواهد داشت. این به معنای درصد بالاتری از افرادی است که به تبلیغات شما علاقه مند هستند.

وقتی درصد علاقه مندان به تبلیغات شما افزایش یابد، میزان کلیک شما نیز افزایش می یابد.

افزایش نرخ تبدیل

استفاده از کلمات کلیدی منفی تضمین می کند که تبلیغات شما برای سوالات جستجوی خاص نمایش داده نمی شود. این بدان معناست که تبلیغات شما فقط برای اصطلاحاتی نمایش داده می شود که فکر می کنید باعث تبدیل می شود.

از آسیب رساندن به تجارت خودداری کنید

وقتی تبلیغات شما به دلایل اشتباه در نتایج جستجو ظاهر می شود، می تواند به اعتبار کسب و کار شما آسیب برساند. این عمدتا به این دلیل است که تبلیغ شما هیچ چیز مفیدی برای شخصی که جستجو را انجام داده ارائه نمی دهد.

در همان زمان ، با گشتن فرد در خارج از وب سایت شما، نرخ گزاف گویی شما نیز افزایش می یابد.

افزایش نمره کیفیت

وقتی CTR شما افزایش یابد، نمره کیفیت شما نیز بهبود می یابد. این می تواند به شما کمک کند تا هزینه کلی کمپین خود را کاهش دهید.

نمره کیفیت Google نشان می دهد که تجارت شما چقدر برای مردم سودمند و مرتبط است. نمره کیفیت هم بر موقعیت و هم بر هزینه تبلیغات PPC شما در صفحات نتایج موتور جستجو (SERP) تأثیر می گذارد.

این اطمینان می دهد که تبلیغ شما فقط برای مخاطبان خاص شما که ممکن است به محصول یا خدمات شما علاقه مند باشند قابل مشاهده است. نه تنها احتمال کلیک آنها بر روی تبلیغات شما بیشتر است بلکه احتمال تبدیل آنها نیز بیشتر است.

به این ترتیب، کلمات کلیدی منفی نه تنها می توانند هزینه های شما را کاهش دهند بلکه می توانند باعث افزایش درآمد شوند.

چگونه کلمات کلیدی منفی اضافه کنیم

برای افزودن کلمات کلیدی منفی به Google Ads خود ، باید به بخش “کلمات کلیدی” بروید. این مورد در گروه تبلیغات ، کمپین و حساب شما پیدا می شود.

این صفحه کلمات کلیدی را که برای آنها پیشنهاد می دهید نمایش می دهد اما سوالاتی را که باعث این کلمات کلیدی شده اند نشان نمی دهد. اگر می خواهید آنها را ببینید ، می توانید بر روی “شرایط جستجو” کلیک کنید.
این صفحه موارد زیر را به شما نشان می دهد:

عبارت جستجو: این سوالات نمایش داده شده توسط جستجوگران در Google را نشان می دهد. اینها سوالاتی هستند که تبلیغات شما را بر اساس کلمات کلیدی شما راه اندازی می کنند.
Match Type: این نوع مطابقت جستجوی جستجو را نشان می دهد که از طریق آن کلمات کلیدی مطابقت داشته اند.
اضافه شده / مستثنی شده: عملی را که در مورد جستجوی جستجو انجام داده اید نشان می دهد. این می تواند شامل اضافه شدن به حساب یا افزودن به عنوان یک کلمه کلیدی منفی باشد.
برای افزودن کلمات کلیدی منفی ، باید آن عبارت جستجوی خاص را انتخاب کنید. وقتی عبارت جستجو را انتخاب می کنید ، کادری باز می شود که گزینه “افزودن به عنوان یک کلمه کلیدی منفی” را نشان می دهد.

پس از انجام این کار ، از شما خواسته می شود تا میزان انتساب کلمه کلیدی و همچنین نوع مطابقت را انتخاب کنید. پس از آن، باید روی “ذخیره” کلیک کنید.

لیست های کلمات کلیدی

اگرچه ممکن است کلمات کلیدی دقیق تطبیق بهترین گزینه به نظر برسند ، اما تبلیغات شما را بسیار کارآمد نمی کنند. برای موفقیت در کمپین های PPC شما باید ترکیبی از کلمات کلیدی متناسب با عبارت گسترده و گسترده را داشته باشید.

نکته منفی اینگونه کمپین ها این است که شما ممکن است برای همان برداشت ها در کمپین های مختلف رقابت کنید.

بگذارید بگوییم شما از طریق تجارت الکترونیکی خود لباس برای زنان و مردان می فروشید.

وقتی در کارزارهای لباس زنانه خود کلمه “مرد” را نفی نکنید، در آخر با تبلیغات لباس مردانه برای جستجوی لباس زنانه مواجه خواهید شد.

اگر این اتفاق بیفتد، روی CTR شما تأثیر منفی می گذارد. اگر افراد تبلیغات را مناسب پیدا نکنند، احتمالاً روی آن کلیک نمی کنند. و اگر آنها روی آن کلیک کنند ، هیچ چیز مرتبطی در آن پیدا نخواهند کرد و به سرعت گزاف گویی می کنند.

راه متوقف کردن آن با استفاده از کلمات کلیدی منفی است.

با این حال، افزودن کلمات کلیدی منفی از طریق جستجوی جستجو کار بزرگی است. به جای این کار ، می توانید لیستی از کلمات کلیدی را ایجاد کنید که نمی خواهید تبلیغات خود را برای آنها نشان دهید.

برای ایجاد لیست های کلمات کلیدی منفی، باید روی نماد ابزار کلیک کرده و “لیست کلیدواژه های منفی” را انتخاب کنید.

سپس می توانید یک لیست جدید ایجاد کنید و اصطلاحاتی را که می خواهید حذف کنید همراه با دقت نوع مطابقت اضافه کنید. هنگامی که لیست شما آماده شد ، می توانید به کمپین خود بروید و لیست را به کمپین اضافه کنید. سپس Google می تواند تبلیغات شما را برای سوالات جستجوی مناسب نشان دهد.

لیست ها همچنین می توانند در سطح گروه تبلیغات برای کنترل بیشتر بر تبلیغات شما اضافه شوند.

اسکراب را به طور منظم ادامه دهید

اگر فقط یک بار در کمپین خود کلمات کلیدی منفی اضافه کرده باشید ، کار شما نیمه تمام است. شما ممکن است کمپین خود را به خوبی برنامه ریزی کرده باشید اما از آنجا که داده های جدید هر ثانیه ظاهر می شوند ، همه چیز در Google تغییر می کند.

عبارات جستجو می توانند تغییر کنند و رقبای شما نیز می توانند تاکتیک های خود را اصلاح کنند. این ممکن است منجر شود که کلمات کلیدی منفی شما بازدید یا برداشت بی ربطی برای شما ایجاد کنند. برای جلوگیری از این مسئله، باید مرتباً کلمات کلیدی منفی جدید را جستجو کنید.

من توصیه می کنم اسکراب منفی را به صورت هفتگی یا دو بار در هفته انجام دهید. این می تواند به شما کمک کند تا کمپین های خود را بهینه کنید و از میزان بازدید بی ربط نیز بکاهید. وقتی این کار را به صورت منظم انجام می دهید ، کار به همان اندازه هم وقت گیر نخواهد بود.

اگر یک حساب بزرگ دارید، یک اسکراب هفتگی کارآمدترین نیست زیرا ممکن است حاوی تعداد زیادی سال باشد.

برای جلوگیری از اتلاف وقت در این حالت ، فقط باید بر روی سوالهایی تمرکز کنید که خطر بالایی با خود دارند. می توانید گزارش عبارات جستجو را براساس CTR مرتب کرده و مواردی را که بدون کلیک زیاد هستند پیدا کنید. اینها مواردی هستند که باید هدف قرار دهید.

منظم بمانید

شما باید کلمات کلیدی منفی خود را مرتب نگه دارید. این امر خصوصاً در مواردی که با بسیاری از آنها سر و کار دارید بیشتر صدق می کند. این کار را باید انجام دهید تا در نهایت با موارد منفی تکراری مواجه نشوید.

Google برای تعداد منفی هایی که می توانید اضافه کنید محدودیتی دارد ، از جمله:

20 لیست کلمات کلیدی منفی مشترک
5000 کلمه کلیدی در هر لیست
10،000 کلمه کلیدی منفی در هر کمپین
5000 منفی در شبکه نمایش و YouTube

اگر در پایان با نسخه های تکراری روبرو شوید، ممکن است نکات منفی لازم را از دست بدهید. برای جلوگیری از این موضوع می توانید از کلمات کلیدی منفی در سطح کمپین استفاده کنید. لیست های مشترک همچنین می توانند به شما کمک کنند تا منظم باشید.

جمع بندی

کلمات کلیدی منفی به همان اندازه کلمات کلیدی برای فعالیت های PPC شما مهم هستند. آنها به شما کمک می کنند تبلیغات خود را بهینه کنید و آنها را در معرض دید مخاطبان قرار دهید. آنها همچنین به شما کمک می کنند هزینه تبلیغات خود را کاهش دهید و CTR، نرخ تبدیل و نمره کیفیت را افزایش دهید.

استفاده از ترکیبی از کلمات کلیدی منفی گسترده، عبارتی و مطابقت دقیق می تواند به شما در بهینه سازی تبلیغات کمک کند. تشکیل لیست کلمات کلیدی و اسکراب برای نگاتیوها به طور منظم می تواند به شما کمک کند تا رقبای خود را شکست دهید.

از چه روش های دیگری برای بهینه سازی کمپین Google Ads خود با استفاده از کلمات کلیدی منفی استفاده می کنید؟ ما را در نظرات با ما در میان بگذارید.