آمارهای چشمگیر زیادی در مورد دستیارهای دیجیتال و جستجوی صوتی وجود دارد. برای ذکر چند مورد:

  • بیش از 25 درصد از جمعیت آنلاین جهانی از جستجوی صوتی در دستگاه های تلفن همراه استفاده می کنند (منبع: مایکروسافت)
  • یک سوم از مصرف کنندگان ایالات متحده یک بلندگوی هوشمند دارند – Statista
  • تحقیقات Juniper – استفاده از دستیارهای صوتی دیجیتال تا سال 2023 سه برابر خواهد شد و به 8 میلیارد خواهد رسید.
  • ارزش معاملات خریدهای انجام شده از طریق دستیارهای صوتی در دستگاه‌های خانه هوشمند در سطح جهان توسط Statista پیش‌بینی می‌شود که در سال 2025 به 164 میلیارد دلار برسد.

واضح است که این یک صنعت در حال رشد است و فضای زیادی برای تعامل با مشتری و فرصت های تبلیغاتی وجود دارد.

دستگاه هایی مانند Google Home، Homey و Amazon Echo به طور فزاینده ای در اتاق نشیمن، آشپزخانه و اتاق خواب در کشورهای غربی برجسته هستند. علاوه بر این، دستیارهای انسانی مانند سیری، الکسا و دستیار گوگل در طیف گسترده ای از گوشی های هوشمند، اتومبیل ها و حتی جاروبرقی ها تعبیه شده اند.

این روندی است که در تقاطع افزایش استفاده از تلفن همراه، الگوریتم های پیچیده یادگیری ماشینی و رابطه همزیستی بین مردم و فناوری قرار دارد. به این ترتیب، افزایش مداوم آن غیر قابل اجتناب به نظر می رسد.

اما این واقعا چه معنایی برای برندها دارد؟ آیا جستجوی صوتی به استراتژی جداگانه ای نیاز دارد؟ و اگر چنین است، چه چیزی را شامل می شود؟

این مقاله آنچه را که درباره جستجوی صوتی می دانیم بررسی می کند و نکاتی را به شما ارائه می دهد که به ادغام صدا در استراتژی بازاریابی شما کمک می کند.

جستجوی صوتی

تکامل ارتباطات با گفتار شروع می شود و به زبان نوشتاری می رود. با این حال، موتورهای جستجو این را برعکس تجربه کرده اند.

سیگنال هایی که ما به طور ذاتی دریافت می کنیم، مانند لحن یا خاطرات تعاملات گذشته، به سختی در موتور جستجو گنجانده می شوند.

وقتی از یکی از دوستانم می‌پرسم «بهترین گوشی هوشمندی که می‌توانم بخرم چه خواهد بود؟»، آنها می‌توانند این توصیه را بر اساس ترجیحات من تنظیم کنند.

مقیاس گذاری آن سطح از بینش به قدرت پردازش زبان طبیعی قابل توجهی، همراه با فناوری بازیابی اطلاعات برای غربال کردن میلیاردها نتیجه و یافتن نتیجه مناسب نیاز دارد. تلفن‌های هوشمند اطلاعات متنی بیشتری را نسبت به رایانه‌های رومیزی ارائه می‌دهند، اما یک موتور جستجو هنوز به روشی قابل اعتماد برای پردازش و استفاده از داده‌های بسیار نیاز دارد.

تصویر زیر سطوح دشواری موتور جستجو و فناوری مورد نیاز در هر مورد را نشان می دهد:

وقتی استراتژی جستجوی صوتی را در نظر می گیریم، اهمیت پیدا می کند. افراد رفتارهای خود را بر اساس امکاناتی که در اختیار دارند تطبیق می دهند. به عنوان بازاریاب، اگر بخواهیم سر و صدا را کاهش دهیم و ارتباط برقرار کنیم، درک این رفتارها ضروری است.

برندها محتوایی را ایجاد می کنند که مصرف کننده را از سوال به پاسخ هدایت می کند. موتور جستجو مخاطبی است که ارتباط برقرار می کند.

الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل عصر جستجوی معنایی را آغاز کرد و از نمودار دانش گوگل برای درک رابطه بین موجودات و ارائه چیزی نزدیک به جستجوی محاوره ای استفاده کرد.

از گوگل بپرسید “پادشاه اسپانیا کیست؟” و پاسخ خواهد داد “شاه فیلیپه ششم”. بعد، بپرسید “همسر او کیست؟”، و پاسخ خواهد داد “لتیزیا اسپانیا”.

گوگل استنباط می کند که «او» به پادشاه فیلیپه اشاره دارد. این یک تغییر ظریف اما قابل توجه است که بر نحوه ایجاد و ترویج محتوا از طریق جستجو تأثیر می گذارد. ما اکنون می‌توانیم از طریق بهینه‌سازی موتورهای جستجو (SEO) به جای تبادلات یکباره گفتگو کنیم.

جستجوی معنایی نحوه یافتن اطلاعات افراد را تغییر می دهد و انتظارات آنها را افزایش می دهد. همانطور که قابلیت های موتور جستجو تغییر می کند، ما به عنوان بازاریاب نیز باید تغییر کند.

در اصل، این توسعه یک جزء طبیعی و حیاتی در افزایش جستجوی صوتی است. گوگل گزارش می دهد که مردم به طور فزاینده ای با استفاده از کلماتی مانند «من»، «من» و «من» به جستجوی پرس و جو می پردازند.

به عنوان شاخصی از نیازهای مصرف کننده مدرن از محتوای آنلاین، این بسیار گویا است. مردم تنها در صورتی این سوالات را می پرسند که انتظار داشته باشند پاسخ شخصی و منحصر به خود آنها باشد. این جستجوها معمولاً به‌جای نوشتار، با صدا انجام می‌شوند.

یک بار دیگر، این به تفاوت بین جستجوی صوتی و جستجوی سنتی اشاره می کند. مصرف‌کنندگان با دستیارهای دیجیتال دقیقاً مانند آن رفتار می‌کنند، یاری شخصی برای انجام کارها سریع‌تر و آسان‌تر از قبل. ما از دستیار انتظار داریم که ما را بشناسد.

سوال دیگری که اغلب مطرح می شود این است که فرصت تجاری برای جستجوی صوتی چقدر واقعی است.

مطالعه‌ای در سال 2017 از iProspect نشان داد که در حالی که مردم عمدتاً از جستجوی صوتی برای دریافت اطلاعاتی مانند پیش‌بینی آب‌وهوا یا فعال کردن اقداماتی مانند روشن کردن چراغ‌ها و پخش موسیقی استفاده می‌کنند، از آن‌ها برای یافتن فروشگاه‌ها، تحقیق و خرید نیز استفاده می‌کنند.

علاوه بر این، تمایز بین جستجوی صوتی در تلفن همراه و با دستگاه خانه هوشمند نسبتاً مشخص است. با توجه به اینکه ما دستگاه‌های تلفن همراه را با خود حمل می‌کنیم و صفحه نمایش دارند، این امر قابل انتظار است، در حالی که دستگاه‌های خانگی چنین نیستند، اما پیامدهای مهمی برای برندها به همراه دارد. صفحه‌نمایش تلفن‌های همراه یک بوم برای نمایش انتخاب و اطلاعات ارائه می‌کند، در حالی که یک دستگاه خانگی باید یک پاسخ معتبر ارائه دهد.

و بخش تجارت الکترونیک توجه داشته است زیرا والمارت بات‌موک استارت‌آپ هوش مصنوعی محاوره‌ای را به دست آورد و با گوگل همکاری کرد تا به مشتریان اجازه دهد از طریق دستیار گوگل اقلامی را به سبد خرید مجازی خود اضافه کنند. تارگت و کارفور نیز چنین قراردادهایی را با گوگل منعقد کردند و Ocado با آمازون همکاری کرد تا تجربه مشابهی را از طریق الکسا ایجاد کند.

از این رو، می‌توانیم محرک‌هایی را درک کنیم – چه از نظر فنی و چه انسانی – که شاهد رشد سریع جستجوی صوتی بوده‌اند.

بهترین روش های جستجوی صوتی

سئو فنی

  • روی سرعت و سازگاری با موبایل تمرکز کنید. مطالعه 10000 نتیجه جستجوی صوتی توسط Backlinko نشان می دهد که زمان اولین بایت برای یک نتیجه جستجوی صوتی به طور قابل توجهی کوتاهتر از میانگین صفحه وب است. با توجه به اینکه “به روز رسانی سرعت” گوگل اکنون برای همه کاربران در حال اجرا است، این باید اولین درگاه تماس برای هر استراتژی جستجوی تلفن همراه یا صوتی باشد.
  • از داده های ساخت یافته در تمام صفحات فرود استفاده کنید. یکی از چالش‌های مهم دستیارهای دیجیتال این است که باید تریلیون‌ها صفحه را بررسی کنند تا عناصری را که به درخواست کاربر پاسخ می‌دهند شناسایی کنند. داده های ساختاریافته، گرفته شده از استاندارد Schema.org، به موتور جستجو کمک می کند تا کد را پیمایش کند و محتوای آن را درک کند.
  • با فرمت های داده جدید آزمایش کنید. Google از عنصر داده ساختاری Speakable پشتیبانی می کند که هنگام درخواست موضوعات و اخبار خاص مربوط به یک برند یا رویداد خاص مفید است. به قول گوگل:

«به منظور پاسخگویی به پرسش‌های خبری با نتایجی که افراد می‌توانند روی آن حساب کنند، ما روی مشخصات داده‌های ساختاریافته جدید schema.org به نام Speakable همکاری کردیم تا ناشران واجد شرایط بخش‌هایی از یک مقاله خبری را علامت‌گذاری کنند که مرتبط‌ترین آنها برای خواندن با صدای بلند توسط Google باشد. دستیار.»

استفاده از این فرمت در حال حاضر محدود است، اما تصور آینده ای که دستیاران دیجیتال مستقیماً از تمام صفحات فرود محتوا را بخوانند، دشوار نیست. افراد اولیه از مزیت در این زمینه استفاده خواهند کرد

بازاریابی محتوا

وقتی صحبت از جستجوی صوتی به میان می آید، حوزه ای که می تواند تاثیر زیادی داشته باشد بازاریابی محتوا است. می تواند به شما کمک کند:

  • محتوای محاوره ای ایجاد کنید – جستجوی صوتی به طور طبیعی به گفت و گو کمک می کند، که باید در استراتژی محتوا لحاظ شود. سوالات یا نقاط دردسر رایج در صنعت خود را شناسایی کنید و به سادگی بهتر از هر کس دیگری به آنها پاسخ دهید.
  • برای حالت‌های مختلف بنویسید، نه برای کلمات کلیدی – عبارت‌های جستجوی صوتی بسیار متنوع‌تر از همتایان تایپ‌شده‌شان هستند. به این ترتیب، تلاش برای هدف قرار دادن پرس و جوهای فردی در محتوا یک رویکرد چالش برانگیز و غیر ضروری است. موتورهای جستجو می خواهند نیت کاربر را برآورده کنند. هدف خود را درک و پاسخ به این حالات، کمک به مردم برای رسیدن به سریع و موثر وظیفه خود. این کار سود بیشتری نسبت به ایجاد صفحات فرود برای هدف قرار دادن پرس و جوهای فردی خواهد داشت.
  • یک صدای برند ایجاد کنید – آینده جستجوی صوتی شامل صحبت کردن برندها با مخاطبان خود می شود. این می تواند به شکل کلیپ های صوتی تعبیه شده در محتوا یا خواندن متن از صفحه توسط موتور جستجو باشد. در هر صورت، برندها باید به این فکر کنند که می‌خواهند شرکتشان چگونه به نظر برسد، نه اینکه فقط به نظر برسد.

علاوه بر این، گوگل حوزه های زیر را برای ارزیابی در مورد این نوع جستجوی صوتی ارائه می دهد:

رضایت اطلاعات: محتوای پاسخ باید پاسخگوی نیازهای اطلاعاتی کاربر باشد.
طول: وقتی یک پاسخ نمایش داده شده خیلی طولانی است، کاربران می توانند به سرعت آن را به صورت بصری اسکن کرده و اطلاعات مربوطه را پیدا کنند. برای پاسخ های صوتی، این امکان پذیر نیست. بسیار مهمتر است که اطمینان حاصل کنیم که اطلاعات مفیدی را ارائه می کنیم، امیدواریم نه خیلی زیاد یا خیلی کم.
فرمول‌بندی: درک پاسخ نوشتاری بد فرمول‌بندی‌شده بسیار آسان‌تر از پاسخ گفتاری غیر دستوری است، بنابراین باید دقت بیشتری برای اطمینان از صحت گرامری انجام شود.
لغت: پاسخ های گفتاری باید دارای تلفظ و عروض مناسب باشند. بهبود در تولید متن به گفتار، مانند WaveNet و Tacotron 2، به سرعت شکاف را با عملکرد انسان کاهش می دهد.

سئوی محلی

اطمینان حاصل کنید که نام‌ها، آدرس‌ها و شماره تلفن‌ها در همه مکان‌ها دقیق هستند. همکاری بین آمازون و Yext به یک فرصت جستجوی صوتی بسیار واضح برای برندها اشاره دارد، اما این بستگی به برندهایی دارد که اطلاعات دقیق و ثابت موقعیت مکانی را ارائه می دهند.
استفاده از یک پلتفرم تخصصی را برای مدیریت لیست های محلی و تجزیه و تحلیل عملکرد جستجوی محلی خود در نظر بگیرید. طیف رو به رشدی از ابزارهای رتبه بندی SEO و ابزارهای سئوی موبایلی وجود دارد که می توانند به انجام این وظایف کمک کنند.
عمل کردن به نیت مصرف کنندگان را آسان کنید. این به معنای افزودن فراخوان‌های واضح به اقدام و دستورالعمل‌هایی برای اطلاعات بیشتر است. دامنه توجه برای جستجوی صوتی بسیار عالی است، بنابراین از زمان کمی که می‌گیرید نهایت استفاده را ببرید.

استراتژی سئو

فراتر از وب سایت فکر کنید. ربات‌های چت، برنامه‌ها و رسانه‌های اجتماعی همگی برای نمایش اطلاعات برای درخواست‌های جستجوی صوتی استفاده می‌شوند. بنابراین، شما باید حضور خود را در همه این موارد با صدای برند ثابت بهینه کنید.
از پرس و جوهای صوتی برای برنامه ریزی محصولات و خدمات آینده استفاده کنید. در یک برنامه، امکان ردیابی و ذخیره تمام درخواست های صوتی وجود دارد. وقتی نوبت به برنامه ریزی خدمات جدید می رسد، این می تواند منبع ارزشمندی باشد، زیرا هرگونه پرسش بی پاسخ ایده هایی با تقاضای اثبات شده ارائه می دهد.
یکی از چالش‌های واقعی با جستجوی صوتی این است که هنوز نمی‌توان پرس‌و‌جوها را در گزارش‌های جستجوی جستجو یا کنسول جستجو تقسیم‌بندی کرد تا ببینیم کدام‌یک از آنها تایپ شده در مقابل گفته شده است. قطعاً این اتفاق خواهد افتاد، اما در حال حاضر بازاریابان باید به دنبال استخراج حداکثر ارزش از داده‌های محدودی باشند که در اختیار داریم.

صدا را در استراتژی بازاریابی دیجیتال خود ادغام کنید

اصول بازاریابی دیجیتال از بازاریابی رسانه های اجتماعی گرفته تا تجزیه و تحلیل، بهینه سازی وب سایت و PPC را بدانید تا بتوانید برای جستجوی صوتی در کمپین های خود برنامه ریزی کنید. دیپلم حرفه‌ای DMI در بازاریابی جستجو با همکاری متخصص نیل پاتل، بینش‌های صنعت، دانش به‌روز و مهارت‌های مورد نیاز را برای تقویت دانش و حرفه‌تان در اختیار شما قرار می‌دهد.