بهتر است مقاله را با توضیح ماینر چیست آغاز کنیم و بعد از آن به بررسی بهترین استابلایزر برای ماینرهای ارزی می‌پردازیم. دستگاه ماینر سخت افزاری کامپیوتری است که برای استخراج ارزهای دیجیتال استفاده می شود. ارز دیجیتال دروافع رمزارزهایی هستندکه با مکانیزم اثبات کار فعالیت می کنند. مصرف برق این دستگاهها چیزی حدود سالانه 127 تراوات بوده که معادل برق مصرفی کشور نروژ است. بنابراین با توجه به میزان مصرف برق بالای این دستگاه  و همینطور قیمت بالای ماینرها، خرید استابلایزر یکی از ملزومات این کار است. اما سوال این است که چه استابلایزری برای ماینرهای ارزی مناسب‌تر است؟ در این مقاله شما را در انتخاب استابلایزر ماینر راهنمایی می‌کنیم.

استابلایزر ماینر چیست؟

میزان ولتاژ و جریان های ورودی در ماینرها بسته به عملکردشان متفاوت است. زمانی که شما یک وسیله برقی را به برق متصل می‌کنید، این وسیله از شبکه برق جریان موردنیازش را تأمین می‌کند؛ اما ممکن است برای شبکه یا خود وسیله برقی مضر باشد. پیش‌تر با دستگاه استابلایزر آشنا شدید. می‌دانید که دستگاهی است که ولتاژ ورودی به وسایل برقی را ثابت می‌کند تا ولتاژ با نوسان وارد نشود.

استابلایزر ماینر نوعی ترانس اتوماتیک هست که میزان ولتاژ ورودی به تجهیزات سخت‌افزاری شما را تنظیم می‌کند. هرچند که این دو دستگاه باهم تفاوت هایی دارند که برای آشنایی با تفاوت های ترانس اتوماتیک و استابلایزر، می‌توانید مقاله مربوطه را در سایت رویین سیستم بخوانید.

استابلایزر ماینر چیست؟

مزیت استفاده از استابلایزر برای ماینرهای ارزی

در چند سال گذشته به دلیل نوسانات ولتاژ و جریان ورودی برق به دستگاه‌ها شاهد آسیب‌های جدی به وسایل برقی واردشده است. با ورود ماینرها و پیشرفت تکنولوژی عملکرد دستگاه‌های تثبیت‌کننده بسیار دستخوش تغییرات شد. از مزایای استفاده از استابلایزر ماینر می‌توان به تثبیت دقیق و بدون خطای ولتاژ موردنیاز دستگاه، افزایش بهره‌وری دستگاه، استخراج رمزارز با حداکثر ظرفیت موجود و افزایش طول عمر ماینر اشاره کرد.

چرا باید از استابلایزر ماینر استفاده کنیم؟

سال 2010 که ارزهای دیجیتال وارد بازار شده و با استقبال خوبی مواجه شدند. تا جایی که بعضی از مردم به آن به‌عنوان سرمایه‌گذاری طولانی نگاه می‌کنند یا اینکه این روش را برای کسب درآمد خود انتخاب کردند؛ بنابراین استفاده ماینرها به‌خوبی بین مردم جاافتاده است. دراین‌بین بعضی از ارزهای دیجیتال بر اساس ماین شدن عمل کرده و وجود ماینرها در شبکه الزامی است تا تراکنش‌های موردنیاز را تایید کند. تصور کنید وارد فضای ارز دیجیتال شده و قصد دارید از این راه کسب درآمد کنید. پس دو مسیر پیشروی شماست:

اولین مسیر که مسیر مطمئنی نیست اجاره یک سرور یا ماینینگ در کشوری دیگر است. در اینجا چون شما مالک ماینر نیستید، کنترل دقیقی هم روی ماینینگ ندارید و از میزان سود و زیانتان اطلاعاتی دقیقی کسب نمی‌کنید.

اما دومین مسیر. خودتان مالک دستگاه ماینر شوید. یک ماینر بخرید و به طور مستقیم برای ارزهای دیجیتالی مانند بیت‌کوین استفاده کنید. وقتی خودتان مالک دستگاه باشید کنترل دقیق‌تری بر سود و زیانتان دارید؛ اما با مشکلاتی نظیر خرید دستگاه، راه‌اندازی ماینر و مصرف بالای برق آن مواجه هستید. به همین خاطر برای ماینرها از برق شهری استفاده نمی‌کنند و باید برق صنعتی را برای کسب کارتان در نظر بگیرید.

مزیت استفاده از استابلایزر برای ماینرهای ارزی

ازآنجایی‌که اغلب شبکه‌های برق کشور دارای نوسانات شدیدی هستند و شما مبلغ قابل‌توجهی را بابت ماینر پرداخت کردید، استفاده از استابلایزر بسیار اهمیت دارد. توجه داشته باشید که ورود جریان برق متغیر به دستگاه شما می‌تواند خسارت‌های جبران‌ناپذیری را وارد کند.

لازم به ذکر است که خود ماینرها به دلیل مصرف بالایی که دارند میزان این نوسانات را تشدید می‌کند. پس خود ماینرها در صورت عدم استفاده استابلایزر به خودشان آسیب وارد می‌کنند.

انواع استابلایزر برای ماینر

تا به اینجا مقاله با اهمیت استفاده از استابلایزر ماینر آشنا شدید و نوبت به انواع استابلایزر برای ماینرهای ارزی می‌رسد.

معمولاً در استابلایزرها قطعاتی الکترونیکی مثل میکرو کنترل و میکروپروسسورها ولتاژ و جریان خروجی را تنظیم می‌کنند تا ولتاژ را تثبیت کرده و به‌وسیله برقی آسیبی وارد نشود.

به‌طورکلی استابلایزرهای ماینر بر اساس قیمت و دقت شأن در میزان نوسان به سه دسته تقسیم‌بندی می‌شود:

  • استابلایزر رله‌ای

این مدل از استابلایزر قیمت پایین‌تری دارند. به دلیل قیمت مناسبشان برای وسایلی که از حساسیت کمتری برخوردارند مثل یخچال کاربردی هستند.

  • استابلایزر سروو موتوری

استابلایزر سرووموتوری نسبت به نوع رله‌ای دقت بیشتری دارد؛ اما گران‌تر و سروصدای زیادی را ایجاد می‌کند. اما در نظر داشته باید این مدل برای دستگاه‌های ماینر مناسب نیستند.

  • استابلایزر سوئیچینگ یا استاتیک

استابلازیرهای سوئیچینگ یا استاتیک نسبت به دو مدل قبلی از قیمت بالاتری برخوردارند. ضمن اینکه قیمتی بالا و سروصدای پایینی دارند برای ماینرها بسیار مناسب‌اند.

با بهترین استابلایزر ماینر بیشتر آشنا شوید

گفتیم که بهترین استابلایزر برای ماینرها، استابلایزر سوئیچینگ یا استاتیک است. اما می‌خواهیم به این نکته بپردازیم که چرا باید این مدل را انتخاب کنیم.

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های این مدل از تثبیت‌کننده‌ها، استهلاک پایین آن است که باعث می‌شود کمتر نیاز به تعمیر داشته باشند. به‌علاوه دقت بیشتری هم دارند. دقت این مدل به‌اندازه‌ای است که می‌تواند با انحراف کمتر از 1 ولت، ولتاژ خروجی را تنظیم کرده و منبع خوبی را در اختیار ماینر قرار دهند.

بهترین استابلایزر برای ماینرهای ارزی

در ایران انواع مختلفی از استابلایزر وجود دارد که رتبه‌بندی آنها بسته به میزان جریان دائمی‌شان است. این استابلایزرها می‌توانند جریانی از 20 تا 80 آمپر را تأمین کنند. بهتر است هنگام خرید به میزان جریان خروجی مورد نیازتان دقت کنید. چراکه امکان استفاده از استابلایزری با جریان ورودی پایین نیست و باید دستگاه را عوض کنید.

استابلایزر ماینر با یوپی‌اس چه تفاوتی دارد؟

معمولاً یوپی‌اس را برای ماینرها طراحی نمی‌شوند ضمن اینکه برای خرید آنها باید هزینه زیادی هم بپردازید. به نظر می‌رسد بهترین پیشنهاد برای ماینر همان استابلایزر باشد. اما حواستان باشد از استابلایزرهای دست‌دوم استفاده نکنید چرا که عیب و نقص داخلی این دستگاه آسیب جدی به ماینر وارد می‌کند.

بیشتر بخوانید: تفاوت استابلایزر و یو پی اس چیست؟

آیا میتوان استابلایزر ماینر را  تعمیر کرد؟

پاسخ به این سؤال مثبت است. اگر تثبیت‌کننده ولتاژ ماینری که در اختیار دارید دچار مشکل یا آسیب شد، قابلیت تعمیر دارد؛ اما حواستان باشد که خودتان دست به آچار نشوید و کار را به کاردان بسپارید. به این خاطر که اگر تعمیر به‌درستی انجام نشود، خسارت جبران‌ناپذیری به ماینر گران‌قیمت شما وارد می‌کند.

قیمت استابلایزر ماینر

همان‌طور که گفتیم استابلایزرها متناسب با دقتی که در دستگاه دارد با قیمت‌های متفاوتی ارائه می‌شوند. علاوه بر دقت فاکتورهای دیگری مثل توان کاری دستگاه، جنس سیم‌پیچ، امکانات و تجهیزات به‌کاررفته در دستگاه، نوع دستگاه و گارانتی دستگاه هستند.

به عنوان کلام پایانی

داشتن ماینینگی موفق زمانی امکان پذیر است که  ادامه دار باشد. تداوم خرید و فروش ارزهای دیجیتال هم منوط بر سلامت دستگاه ماینر شماست. همان طورکه می دانید ماینرها به میزان مصرف برق بالا شهرت دارند. پس خرید بهترین استابلایزر برای ماینرهای ارزی از اهمیت بالایی برخوردار است.