ویزای خانوادگی یکی از روش‌های پرطرفدار مهاجرت به سایر کشورها همچون آمریکاست که برای مهاجرین بسیار مورد توجه است. این ویزا هر ساله به تعداد قابل‌توجهی ارائه می‌شود و افرادی از سراسر جهان می‌توانند از آن استفاده کنند. در این مطلب قصد داریم به معرفی ویزای خانوادگی آمریکا بپردازیم و انواع مختلف آن را شرح دهیم.

ویزای خانوادگی آمریکا چیست و چه کاربردی دارد؟

پیش از هر چیز باید بدانیم که ویزای خانوادگی چیست. در واقع ویزای خانوادگی به ویزایی گفته می‌شود که فرد مهاجر به‌واسطه یکی از افراد خانواده یا اقوام و خویشاوندان به کشور دیگری مهاجرت می‌کند. ویزای خانوادگی کشور آمریکا نیز بر همین اساس، یکی از انواع ویزاهای مهاجرتی ارائه شده توسط اداره مهاجرت این کشور است که شهروندان و افراد مقیم آمریکا را قادر می‌سازد تا نسبت به ثبت درخواست مهاجرت برای اقوام درجه یک خود به امریکا اقدام کنند.

لازم به ذکر است که جهت داشتن اقامت دائم در محدوده کشور ایالات متحده آمریکا، باید ویزای مهاجرتی این کشور را داشته باشید؛ اما شرط اصلی برای مشمول شدن و دریافت ویزای خانوادگی آمریکا این است که باید به‌واسطه یکی از اقوام درجه یک خود که شهروند یا مقیم آمریکاست، اقدام کنید؛ در واقع او باید برای شما درخواست ویزای خانوادگی ثبت کند.

شرط اصلی در دریافت ویزای آمریکا

اگر قرار است یکی از اعضا خانواده شما که ساکن یا شهروند آمریکاست، به شما در مهاجرت به این کشور کمک کند، شخص درخواست‌دهنده (که ساکن آمریکاست) می‌بایست درخواست ویزای خانوادگی کشور آمریکا (Petition) را برای شما ثبت کرده و به اداره مهاجرت نیز اعلام کند که در طی مدت اقامت شما در این کشور، از شما حمایت مالی می‌کند. لازم به ذکر است که اگر خود شخص درخواست‌دهنده، توانایی مالی موردنظر در آمریکا را نداشته باشد، تایید شدن ویزای خانوادگی آمریکا نیز دچار مشکل خواهد بود.

انواع ویزای خانوادگی آمریکا را بشناسید

تا اینجا متوجه شدید که به‌واسطه شخص یا فردی که ساکن آمریکاست، می‌توان به این کشور مهاجرت کرد؛ اما باید بدانید که ویزای خانوادگی کشور آمریکا دارای دسته‌بندی و انواع مختلفی است که بسته به شرایط و نوع ارتباط یا خویشاوندی شما، متفاوت خواهد بود. در ادامه به انواع این ویزاها می‌پردازیم.

ویزای خانوادگی برای بستگان درجه یک و نامحدود (IR)

این ویزا برای کسانی است که با شهروند امریکایی ساکن این کشور، یک رابطه خویشاوندی نزدیک دارند؛ مثل همسر، فرزند یا والدین. برای صدور سالانه این نوع ویزا، محدودیت عددی خاصی تعیین نشده و هرکس که شرایط لازم را داشته باشد، قادر است با این نوع ویزا در مدت کوتاهی به کشور آمریکا مهاجرت کند. لازم به ذکر است که ویزای خانوادگی آمریکا برای بستگان درجه یک و نامحدود، به پنج دسته تقسیم شده است.

 • ویزای خانوادگی IR-1: این ویزا مخصوص همسر شهروند آمریکایی است. اگر از ازدواج این دو نفر مدت زمانی بیشتر از دو سال گذشته باشد، ویزای IR-1 صادر شده و اگر این مدت زمان کمتر از دو سال باشد، ویزای CR صادر می‌شود.

 • ویزای خانوادگی IR-2: این ویزا مخصوص فرزندان مجرد زیر 21 سال شهروند آمریکایی است.

 • ویزای خانوادگی IR-3: این ویزا مخصوص یتیمی است که توسط یک شهروند آمریکایی و در خارج از محدوده کشور ایالات متحده به سرپرستی گرفته شده باشد.

 • ویزای خانوادگی IR-4: این ویزا مخصوص یتیمی است که توسط یک شهروند آمریکایی در داخل خاک ایالات متحده به سرپرستی گرفته شده باشد.

 • ویزای خانوادگی IR-5: این ویزا نیز مخصوص والدین یک شهروند امریکایی است که باید حداقل سن آن‌ها 21 سال باشد.

ویزای خانوادگی اولویت‌دار و محدود (F)

این ویزای خانوادگی آمریکا برای کسانی است که یک رابطه خانوادگی خاص (مثلا فامیل دور یا دوست قدیمی) با یک شهروند ساکن آمریکا دارند و این رابطه نیز محدوده مشخصی با فرد مقیم امریکا (دارنده گرین کارت) دارد. این ویزای خانوادگی خود به ۴ دسته بر اساس میزام اولویت تقسیم شده است.

 • ویزای خانوادگی F1: این ویزا مخصوص فرزندان مجرد شهروند آمریکایی است.

 • ویزای خانوادگی F2: این ویزا به دو دسته تقسیم شده است؛ ویزای خانوادگی F2A، مخصوص همسر و فرزندان مجرد زیر 21 سال مرتبط با شخص ساکن آمریکاست که حداقل 77 درصد ظرفیت ویزای F2 را می‌تواند دریافت کند. ویزای خانوادگی F2B، مخصوص فرزندان مجرد بالای 21 سال فرد ساکن آمریکاست.

 • ویزای خانوادگی F3: این ویزا نیز مخصوص فرزندان متاهل شهروند آمریکاست.
 • ویزای خانوادگی F4: این ویزا مخصوص برادران و خواهران یک شهروند آمریکایی است که در این حالت، سن شهروند ساکن امریکایی می‌بایست حداقل 21 سال باشد.

فرق ویزای خانوادگی آمریکا IR با ویزای خانوادگی F چیست؟

فرآیند بروکراسی جهت دریافت گرین کارت و مهاجرت به آمریکا در ویزای خانوادگی نوع IR، مدت زمان کمتری را می‌طلبد؛ اما در ویزای خانوادگی نوع F، همین فرآیند مدت بیشتری طول می‌کشد. همچنین در صدور سالانه ویزای IR محدویت عددی خاصی تعیین نشده است؛ اما در صدور ویزای F به‌صوت سالانه ظرفیت محدودی تعیین شده و اگر محدودیت تعداد ویزاهای صادره تکمیل شود، در آن سال دیگر ویزای جدیدی صادر نخواهد شد.

ویزای خانوادگی CR چیست؟

ویزای خانوادگی CR، یک ویزای مهاجرتی است که به ویزای ازدواجی آمریکا نیز مشهور شده است؛ ویزای مورد بحث برای همسر شهروند ساکن آمریکا و فرزندان اوست و در صورتی صادر می‌شود که کمتر از ۲ سال از مدت ازدواج این دو نفر گذشته باشد؛ بنابراین می‌توان حدس زد که دو نوع ویزا CR وجود دارد.

 • ویزای خانوادگی آمریکا نوع CR1: این ویزا مخصوص همسر شهروند آمریکایی است که از زمان ازدواج آن‌ها مدتی کمتر از دو سال گذشته باشد.

 • ویزای خانوادگی آمریکا CR2: این ویزا مخصوص فرزند زیر 21 سال همسر شهروند آمریکایی است؛ یعنی وی فرزند خوانده آن شهروند آمریکا باشد و در صورتی صادر می‌شود که ازدواج پدر و مادر این فرزند قبل از رسیدن به سن 18 سالگی صورت گرفته باشد.

سخن نهایی

در این مطلب با ویزای خانوادگی آمریکا و انواع آن آشنا شدیم. اگر قصد مهاجرت از طریق ویزای خانوادگی دارید، می‌توانید مراحل مهاجرت خود را زیر نظر مجموعه کارت سبز انجام دهید. این مجموعه با بیش از ۱۲ سابقه، می‌تواند به‌عنوان پلی بین شما و کشورهای خارجی عمل کند. از دیگر خدمات این مجموعه می‌توان به ارائه مشاوره‌های تخصصی در زمینه مهاجرت، پیشبرد درست و اصولی مراحل مهاجرت و پیگری امور مربوط به مهاجرین اشاره کرد.

 

برچسب ها : ویزای خانوادگی آمریکا