پس از ظهور بیت‌کوین در سال 2009 رمزارزهای متعددی وارد بازار ارزهای دیجیتال شدند. یکی از این ارزهای دیجیتال کاردانو است که به عنوان نسل سوم بلاکچین و رمزارزها شناخته می‌شود. پروژه کاردانو در سال 2015 به عنوان یک شبکه متمرکز کلید خورد و دو سال بعد یعنی در تاریخ 29 سپتامبر2017 توسط چارلز هاسکینسون که هم‌بنیانگذار اتریوم و خالق کاردانو می‌باشد، به بازار عرضه شد.

تا به اکنون شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که آیا ارز دیجیتال کاردانو قابل استخراج است. در این مقاله ما به طور کامل به این سوال شما پاسخ خواهیم داد. در ابتدا به معرفی کوتاهی در ارتباط با ارز دیجیتال کاردانو می‌پردازیم و پس از آن بررسی خواهیم نمود که چگونه کاردانو بدست بیاوریم. تا انتهای این مقاله برای کسب اطلاعات کافی همراه ما باشید.

کاردانو چیست؟

در یک عبارت کوتاه می‌توان بیان نمود که کاردانو یک بلاکچین متن باز و غیرمتمرکز است که از یک پلتفرم اثبات سهام PoS برای کمک به امنیت بلاکچین و همگام‌سازی داده‌ها استفاده می‌کند. بلاکچین کاردانو می‌تواند برای اهداف مختلفی از ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز گرفته تا قراردادهای هوشمند استفاده شود. ADA توکن اصلی بلاکچین کاردانو است. ADA سوختی است که پروژه کاردانو را هدایت می کند و برای ذخیره و انتقال ارزش استفاده می شود.

کسب اطلاعات بیشتر: کریپتوکارنسی: تغییر آینده امور مالی 

همچنین کاردانو به عنوان یکی از بزرگترین و محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال از نظر ارزش بازار شناخته می‌شود که بر اساس اصول اصلی پروژه اتریوم بنا شده است. با این حال، برخلاف اتریوم، کاردانو رویکرد متفاوتی برای توسعه دارد. بنیان پروژه کاردانو بر قابلیت همکاری، طراحی متن باز، مقیاس پذیری و امنیت تمرکز دارد.

در ادامه تعدادی از ویژگی‌های کاردانو را به طور خلاصه نام خواهیم برد:

  • کاردانو یک بلاکچین متن باز و غیرمتمرکز است.

  • این پروژه به منظور تسهیل تراکنش‌های همتا به همتا پیاده‌سازی شده است.

  • معماری کاردانو به گونه‌ای است که امکان ایجاد قراردادهای هوشمند را در این شبکه فراهم می‌نماید.

  • مقیاس پذیری بلاکچین کاردانو از جمله ویژگی‌های این شبکه به شمار می‌رود.

اطلاعات بیشتر درباره کاردانو

آیا استخراج کاردانو امکان‌پذیر است؟

اینکه یک رمزارز قابلیت استخراج داشته باشد یا خیر، وابسته به الگوریتمی است که استفاده می‌نماید. در واقع شما باید به الگوریتم استفاده شده در شبکه ارز دیجیتال مورد نظر نگاه کنید. به طور کلی رمزارزهایی که مبتنی بر الگوریتم اثبات کار یا Proof of Work هستند، قابل استخراج می‌باشند.

در الگوریتم اثبات کار یا PoW، دستگاه ماینر معاملات پیچیده ریاضی را حل نموده و فرآیند استخراج یا ماینینگ صورت می‌پذیرد. با استخراج یک بلاک، سیستم اثبات کار به شما پاداشی ارائه داده و مشارکت شما در این فرآیند را در نظر می‌گیرد. در این الگوریتم، ماینرها قدرت پردازش سخت‌افزارهای کامپیوتر خود را در اختیار شبکه قرار داده و به امنیت شبکه کمک می‌نمایند. به طور کلی از الگوریتم اثبات کار به منظور حفظ امنیت شبکه و تایید تراکنش‌ها استفاده می‌شود.

اما در پلتفرم‌های مبتنی بر الگوریتم اثبات سهام PoS اینگونه نیست و این فرآیند متفاوت می‌باشد. در بلاکچین‌هایی که از الگوریتم اثبات سهام استفاده می‌نمایند همانند کاردانو، ولیدیتور یا اعتبارسنج مقداری از رمزارز را به منظور تولید بلاک‌های جدید برای شبکه ارسال نموده و این فرآیند استیکینگ Staking نام دارد. ولیدیتورها در فرآیند استیکینگ، به تایید تراکنش‌ها و تولید بلاک‌های جدید می‌پردازند. در واقع اثبات سهام برای ایجاد بلاک‌های جدید برای بلاکچین و اعتبارسنجی تراکنش‌ها راهی متفاوت را نشان می‌دهد. این کار باعث می‌شود نیاز به تهیه یا خرید سخت‌افزارهای گران قیمت برای مشارکت در شبکه نباشد و این گزینه در دسته مزیت‌های الگوریتم اثبات سهام قرار دارد.

با توجه به مطالبی که در این قسمت ارائه شد، می‌توان نتیجه گرفت که امکان استخراج رمزارز کاردانو وجود ندارد و کاردانو از الگوریتم اثبات سهام یا Proof of Stake به منظور تولید بلاک‌های جدید استفاده می‌کند.

کسب اطلاعات بیشتر : همه چیز درباره استخراج بیت کوین

چگونه کاردانو بدست بیاوریم؟

در قسمت قبلی مقاله بیان نمودیم که استخراج کاردانو به دلیل عدم استفاده آن از الگوریتم اثبات کار، قابل انجام نیست. اما می‌توان با استیک نمودن این رمزارز در شبکه، پاداش دریافت کرد.

در فرآیند استیکینگ، با ارسال ارزهای دیجیتال مربوط به یک شبکه و یک آدرس مخصوص، می‌توان در فرآیند استیکینگ یا اثبات سهام شریک شده و در مقابل پاداش دریافت کرد. شما قادر خواهید بود رمزارز کاردانو ADA را در یکی از کیف‌پول‌هایی که قابلیت استیکینگ ارائه می‌دهند همانند اتمیک والت، استیک نموده و در مقابل درصدی از کارمزد تراکنش‌ها را در قالب پاداش مشارکت دریافت نمایید.

علاوه بر این جهت خریداری شما قادر خواهید بود از صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز زیادی که این رمزارز را لیست کرده‌اند، کاردانو را تهیه کنید و این ارز دیجیتال را بدست آورید. از جمله صرافی‌های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال کاردانو صرافی کوکوین، کراکن، بیترکس و بیتفینکس در خارج و آبان‌تتر در ایران هستند که میتوان از آنها استفاده کرد.

در ابتدا نیاز است تا به ثبت نام و احراز هویت در صرافی پرداخته و سپس مراحل خرید را انجام دهید.

کسب اطلاعات بیشتر: بلاک چین چگونه کار می کند؟ 

نتیجه

همانطور که گفته شد، کاردانو یک بلاکچین متن باز و غیرمتمرکز است که از یک پلتفرم اثبات سهام PoS استفاده می‌کند و قابل استخراج نیست. همچنین به عنوان یک پلتفرم برای قراردادهای هوشمند سریع، کارآمد و آسان طراحی شده است. کاردانو از کاربرد نسبتاً ساده فناوری اثبات سهام به یک شبکه بلاکچین قوی و چندوجهی تبدیل شده است. تعدادی ویژگی وجود دارد که کاردانو را در مقایسه با سایر شبکه های بلاکچین متمایز می کند، مانند الگوریتم اثبات سهام سازگار با محیط زیست که برای به دست آوردن اجماع استفاده می نماید.

به این ترتیب، کاردانو از زمان راه‌اندازی رشد نسبتاً ثابتی را نشان داده است و بنابراین برای سرمایه‌گذارانی که به دنبال جایگزینی با ارزش بازار بالا برای اتریوم هستند که توسط جامعه توسعه‌دهندگان بزرگ حمایت می‌شود، جذاب است.

به طور کلی می‌توان بیان نمود که امروزه کاردانو یک بلاکچین قوی و پرکاربرد است که به توسعه دهندگان توانایی ایجاد برنامه های غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند را می دهد و موارد استفاده مانند NFTها، DeFi و dApps را به عنوان جایگزینی برای شبکه نسبتاً متراکم اتریوم ارائه می دهد. هدف کاردانو تبدیل شدن به یک جایگزین مهم برای شبکه های اثبات کار PoW مانند بیت کوین است. کاردانو همچنین ادعا می کند که مشکلات اساسی مهم در بین رمزارزها را حل می کند. کاردانو ادعا می‌کند که سریع‌تر و انعطاف‌پذیرتر از بیت‌کوین است و در عین حال امن‌تر و حتی مقیاس‌پذیرتر از اتریوم می‌باشد.