متا، مادر فیسبوک، مجموعه‌ای از ابتکارات پشتیبانی امنیتی جدید، از جمله سرویس جدید پشتیبانی حساب اینستاگرام را اعلام کرده است که به کاربرانی که حساب‌هایشان را در معرض خطر قرار داده‌اند، کمک می‌کند.

اینستاگرام صفحه‌ای را راه‌اندازی کرده است – instagram.com/hacked – که اگر کاربران نمی‌توانند وارد حساب کاربری خود شوند، می‌توانند به آن مراجعه کنند. علت هر چه باشد، خواه هک حساب یا فراموشی رمز عبور باشد، جریان صفحه به کاربران کمک می کند تا مشکلات دسترسی به حساب را گزارش و حل کنند.

اینستاگرام همچنین قابلیتی را که در اوایل سال جاری آزمایش کرده بود ارائه می کند که به کاربران امکان می دهد از دو دوست خود بخواهند هویت خود را تأیید کنند تا دوباره به یک حساب کاربری دسترسی پیدا کنند.

اینستاگرام در یک پست وبلاگی می‌نویسد: «اگر متوجه شدید که دسترسی به حساب کاربری خود را قفل کرده‌اید، می‌توانید دو نفر از دوستان اینستاگرام خود را برای تأیید هویت خود انتخاب کنید و به حساب خود بازگردید».

همچنین: برای امنیت بهتر گوشی از این یک قانون ساده پیروی کنید

به‌روزرسانی امنیتی حساب اینستاگرام بخشی از تلاش گسترده‌تر برای امنیت حساب توسط والدین متا در برنامه‌های اصلی آن است.

علاوه بر این، متا نشان آبی تأیید شده خود را در اینستاگرام تقویت می‌کند تا در استوری‌ها و پیام‌های مستقیم قابل مشاهده باشد تا به مردم کمک کند حساب‌هایی را که با آن‌ها درگیر شده‌اند تأیید کنند.

همچنین در حال آزمایش “هشدارهای متقلب” است، که در آن سیستم‌هایش حسابی را شناسایی می‌کنند که مخرب است یا جعل هویت شخصی را به منظور واداشتن دیگران به دنبال کردن آن شناسایی می‌کند. در ماه‌های آینده، اگر حساب کاربری که ممکن است یک کسب‌وکار را جعل کند، پیامی مستقیم برای کاربر ارسال کند، هشدارهایی را نیز ارسال خواهد کرد.

به گفته ناتانیل گلیچر، رئیس سیاست امنیتی و جیمنا آلمندارس، رئیس بخش پشتیبانی و تجربه مشتری، همچنین در این کارت ها پشتیبانی چت زنده در فیس بوک برای 30 کشور پس از آزمایش با 9 کشور وجود دارد.

“امسال، ما با دقت آزمایش کوچکی از ویژگی پشتیبانی چت زنده در فیس بوک را توسعه دادیم و شروع به دیدن نتایج مثبت کردیم. به عنوان مثال، در ماه اکتبر گزینه پشتیبانی چت زنده خود را به بیش از یک میلیون نفر ارائه دادیم. افراد در 9 کشور و ما اکنون در حال برنامه ریزی برای گسترش این آزمون به بیش از 30 کشور در سراسر جهان هستیم.” آنها در یک وبلاگ مشترک گفتند.

بن نیمو، مدیر اطلاعات تهدیدات جهانی متا، و دیوید آگرانوویچ، مدیر اختلالات تهدید، همچنین به‌روزرسانی‌هایی در مورد کار متا در سراسر فیس‌بوک ارائه کردند تا تأثیرگذاری بر بازیگرانی را که خط‌مشی رفتار غیراصیل هماهنگ (CIB) آن را نقض می‌کنند، مختل کند.

متا می گوید از سال 2017 تاکنون 200 عملیات نفوذ جهانی را مختل کرده است که از 68 کشور به حداقل 42 زبان اجرا می شد. اهداف اصلی این شبکه ها آمریکا، اوکراین و بریتانیا بودند. منبع اکثر این شبکه های CIB روسیه (34)، ایران (29) و مکزیک (13) بودند.

استفاده از عکس‌های تولید شده توسط هوش مصنوعی برای عکس‌های نمایه توسط بازیگران CIB، هشدار دهنده، اما تعجب‌آور نیست. عکس‌ها با برنامه‌های شبکه متخاصم مولد رایگان (GANs) تولید می‌شوند. متا می‌گوید که کمتر از ۸۰ درصد از شبکه‌های CIB که در سال جاری خنثی کرد، دارای حساب‌هایی بودند که احتمالاً تصاویر نمایه‌ای تولید شده توسط GAN داشتند، از ۲۰ درصد در سال ۲۰۲۱.

نیمو و آگرانوویچ بر این باورند که عوامل تهدید می‌توانند از آنها برای معتبرتر جلوه دادن حساب‌های جعلی و فرار از شناسایی توسط محققانی که از جستجوی عکس معکوس برای شناسایی عکس‌های استوک در عکس‌های نمایه استفاده می‌کنند، استفاده کنند.