وایرفریم در طراحی چیست و چرا برای ساخت وب سایت یا اپلیکیشن مفید است؟

در طراحی وب، وایرفریم مانند طرحی برای یک وب سایت است. قاب سیمی UX/UI نیز برای کمک به ساخت نرم افزار و برنامه های موبایل استفاده می شود.

اساساً، یک وب‌سایت وایرفریم یک راهنمای تصویری/طراحی تقریبی است که ساختار و جریان یک سایت (یا برنامه) را مشخص می‌کند، اما به شکل اسکلتی.

آنها بسیار دقیق نیستند، اما هنوز پیچیدگی در آنها وجود دارد. به نوشتن یک طرح کلی برای یک مقاله فکر کنید: شما تمام نکات مهم را درج می کنید، اما جزئیات را تا بعداً بیان نمی کنید.

در این پست، وایرفریمینگ چیست، چرایی اهمیت آن، انواع و مراحل مختلف وایرفریمینگ، و چه کسی باید آن را بیاموزد، توضیح می دهیم.

اگر فکر می‌کنید که UI/UX Wireframing برای شما مناسب است، برخی از بهترین ابزارها و دوره‌های آموزشی را برای شروع یادگیری شما به اشتراک خواهیم گذاشت!

کسب اطلاعات بیشتر: بهترین پکیج طراحی سایت برای شما 

Wireframing در طراحی وب سایت/UI/UX چیست؟

قبل از اینکه وارد فرآیند وایرفریم شویم، وایرفریم برای وب سایت/برنامه چیست؟

به عبارت ساده، این یک طرح کلی/طرح‌بندی/اسکلت دوبعدی از یک وب‌سایت یا برنامه است. معمولاً با دست ترسیم می شود یا با نرم افزار تصویرسازی یا وایرفریم ایجاد می شود.

ایجاد وایرفریم به ایجاد رابط کاربری (UI)، عملکرد اصلی، جریان‌ها و ویژگی‌های تعاملی وب‌سایت یا برنامه کمک می‌کند.

Wireframing بخش مهمی از توسعه محصول، UX و طراحی وب سایت است، زیرا راهی برای برنامه ریزی نحوه چیدمان و اولویت بندی ویژگی ها است.

یک قالب وب سایت معمولاً فقط شامل ضروری ترین عناصر رابط است، مانند نوارهای ناوبری، مناطق محتوا و دکمه ها.

🧠 Wireframing قبل از انجام هر کار طراحی/کدگذاری/توسعه دیگری انجام می شود. این اساسا راهی برای طوفان فکری روش های نمایش محتوا، ایجاد تعامل و غیره است.

همانطور که این Redditor آن را توصیف می کند:

“آن را به عنوان طرحی برای یک ساختمان در نظر بگیرید – هیچ معمار در ذهن او قبل از اینکه چیدمان اتاق را مشخص کند شروع به چیدن میزهای مرمری نمی کند. حتی اگر مشتری شما هرگز آن را نبیند، قبل از شروع لایه‌بندی روی جنبه‌های طراحی بصری جالب‌تر، داشتن یک طرح چیدمان بسیار کمک می‌کند.”

وایرفریم های اپلیکیشن و وب سایت عموماً بسیار ساده و با وفاداری پایین هستند. آنها معمولاً به جای رنگی سیاه و سفید هستند، دارای تصاویر مکان‌نما هستند و از Lorem Ipsum برای متن استفاده می‌کنند.

Wireframing Lo-fi و Mid-Fi به شما این امکان را می دهد که مشکلات تصویر بزرگ را به وضوح ببینید و تغییرات سریع را زودتر انجام دهید.

وایرفریم در مقابل ماکاپ

اینها ممکن است شبیه مفاهیم مشابهی به نظر برسند، بنابراین ماکت در مقابل وایرفریم چیست؟ معمولاً هر دوی اینها در فرآیند طراحی نقش دارند.

اساساً، ماکت‌ها نسبت به وایرفریم‌ها از وفاداری بالاتری برخوردار هستند، به این معنی که جزئیات بیشتری دارند و به نتیجه نهایی نزدیک‌تر هستند.

ماکت‌ها اغلب شامل رنگ‌ها، تایپوگرافی و تصاویر خاص هستند تا نمایش واقعی‌تری از محصول نهایی ارائه دهند. آنها بیشتر بر ظاهر و احساس بصری تمرکز می کنند تا عملکرد.

وایرفریم در مقابل نمونه سازی

Wireframing و Prototyping نیز به هم مرتبط هستند: Wireframing UI اولین مرحله از فرآیند طراحی است و نمونه سازی یکی از آخرین مراحل است.

نمونه‌های اولیه حتی از وفاداری بالاتری برخوردار هستند، و قاب‌های سیمی را با ماکت‌ها ترکیب می‌کنند تا یک شبیه‌سازی تعاملی از وب‌سایت/برنامه ایجاد کنند. آنها می توانند از مدل های کلیکی ساده تا شبیه سازی های تعاملی پیچیده تر را شامل شوند.

نمونه سازی به طراحان اجازه می دهد تا عملکرد، جریان کاربر و تجربه کلی کاربر از رابط را آزمایش و اصلاح کنند.

وایرفریم ها شامل چه چیزهایی هستند؟

از آنجایی که وایرفریم ها بسیار ابتدایی هستند، معمولاً شامل استایل، رنگ، تصاویر، کپی واقعی یا گرافیک نمی شوند.

بنابراین آنها در واقع چه چیزی را شامل می شوند؟ 👇

یک قالب برنامه/وب سایت اغلب صفحه های مختلفی را نشان می دهد و شامل عناصری مانند:

 • طرح بندی صفحه
 • نوارها/فیلدهای جستجو
 • عناصر ناوبری
 • پودرهای سوخاری
 • قرار دادن لوگو
 • دکمه های اشتراک گذاری
 • بخش اطلاعات تماس
 • پاورقی ها
 • دکمه ها
 • فیلدهای متنی
 • کشویی
 • فرم های ورود/ثبت نام
 • متغیرهای تصویر
 • و غیره.

به همه چیزهایی فکر کنید که شما را قادر می‌سازد تا واقعاً از یک وب‌سایت یا برنامه استفاده کنید، و همه عناصر مناسب را برای نمونه‌های موفق وایرفریم در اختیار دارید!

وایرفریمینگ در فرآیند توسعه محصول کجا قرار می گیرد؟

Wireframing معمولا توسط طراحان UX/UI در مراحل اولیه پروژه انجام می شود.

ایجاد یک قاب سیمی معمولاً در مرحله اکتشافی چرخه عمر محصول انجام می شود، در حالی که تیم ها در حال طوفان فکری و ارائه ایده هایی در مورد نحوه عملکرد یک وب سایت یا برنامه هستند.

پس از جمع‌آوری تحقیقات و بینش‌های بیشتر کاربر (و سهامداران امضا کردند)، طراحان سپس روی ایجاد مدل‌ها و نمونه‌های اولیه دقیق‌تر بر اساس چارچوب سیمی اسکلت کار می‌کنند.

سپس، کدگذارها بر روی back-end و front-end کار می کنند تا در واقع محصولاتی کارآمد بسازند.

➡️ در این پست درباره نحوه کار توسعه دهندگان وب با طراحان UX بیشتر بدانید.

به گفته این Redditor، وایرفریمینگ اولین گام مهمی است زیرا به طراحان اجازه می دهد تا قبل از انتخاب تنها یک راه حل، انواع راه حل ها را بررسی کنند:

من شخصاً عاشق کاوش در فضای راه حل با وایرفریم ها هستم، به خصوص روی تخته سفید. این بخش مورد علاقه من از کل فرآیند طراحی است! وقتی در مورد یک مشکل به اندازه کافی می دانم، سعی می کنم با ترسیم قاب های سیمی تا حد امکان راه حل های منحصر به فرد پیدا کنم و تقریباً همیشه راه حل های غیرمنتظره ای پیدا می کنم که تجربه کاربر نهایی را با ارزش تر می کند. این همچنین خلاق ترین بخش کار من به عنوان یک طراح محصول است.”

چه کسی باید Wireframing را یاد بگیرد؟

از آنجایی که به آن وایرفریمینگ UX یا Wireframing UI نیز گفته می شود، احتمالاً حدس زده اید که حرفه ای که بیشترین استفاده را از وایرفریم دارد، طراحی UX/UI است.

از آنجایی که وایرفریم برای طراحی وب سایت نیز مهم است، طراحان وب نیز باید این مهارت را داشته باشند.

نقش های دیگری نیز وجود دارد که ممکن است از مهارت های قاب سیمی نیز استفاده کنند.

مدیران محصول، طراحان محصول و توسعه‌دهندگان وب فرانت‌اند همه مشاغلی هستند که می‌توانند از دانستن برخی از بهترین شیوه‌ها و ابزارهای وایرفریمینگ، حداقل در سطح پایه، بهره ببرند.

همچنین می‌تواند مفید باشد که بدانید چگونه می‌توانید برای پروژه‌های شخصی قالب‌بندی کنید، به خصوص اگر می‌خواهید اپلیکیشن/وب‌سایت خود را از ابتدا بسازید.

6 مورد از بهترین ابزار برای Wireframing

اگر می‌خواهید از بهترین ابزارهای وایرفریمینگ استفاده کنید، با نگاهی به آنچه که دیگر متخصصان استفاده می‌کنند شروع کنید!

در زیر برخی از ابزارهای محبوب وایرفریم UI آورده شده است:

مداد/قلم و کاغذ: بسیاری از نمونه های قاب سیمی با طرح های ساده روی کاغذ شروع می شوند. بسیاری از طراحان UX/UI حتی قلم های مورد علاقه خود را برای وایرفریم دارند. این Redditor می‌گوید: “من به قلم علامت پنتل 🖊 سوگند می‌خورم که طرح‌ها، وایرفریم‌ها را روی کاغذ بیاورم.” از اینجا از آمازون بخرید.

Balsamiq: ابزار وایرفریم با کیفیت پایین که تجربه طراحی روی یک دفترچه یادداشت یا تخته سفید را بازتولید می کند، اما با استفاده از کامپیوتر. بیشتر بدانید.

Excalidraw: یک ابزار مجازی وایت برد مشارکتی که به شما امکان می دهد به راحتی نمودارهایی را ترسیم کنید که احساسی با دست دارند. آنها همچنین الگوهای زیادی برای کمک به ساخت اشیاء دارند. این Redditor می‌گوید: «بزرگترین ابزاری است که من برای ایجاد و اشتراک‌گذاری فریم‌های سیمی با کیفیت پایین استفاده کرده‌ام».

Figma: می‌توانید وایرفریم ساده را در Figma انجام دهید، همچنین می‌توانید ماکت‌ها و نمونه‌های اولیه را با کیفیت بالاتر بسازید. این به این معنی است که می‌توانید روی وایرفریم‌ها در همان برنامه تکرار کنید که برای برخی افراد مهم است.

Sketch: شبیه Figma است که می‌توانید با استفاده از این ابزار از وایرفریم‌های فوق‌العاده ساده به ماکت‌های پیشرفته‌تر بروید. فقط برای MacOS.

Adobe XD: می تواند برای وایرفریم استفاده شود، اما بیشتر یک ابزار نمونه سازی است.
اگر به دنبال ابزارهای آنلاین وایرفریمینگ رایگان هستید، برخی از نرم افزارهای Wireframing فوق با یک آزمایش رایگان ارائه می شوند. ابتدا آن را امتحان کنید و تصمیم بگیرید که آیا می خواهید هزینه آن را بعدا پرداخت کنید یا خیر.