امروزه یکی از چالش‌های بازاریابی ویدیویی، بهینه‌سازی محتوای شما برای توزیع در چندین پلتفرم است که همگی محتوا را به روش‌های متفاوتی ارائه می‌کنند. آنچه در YouTube به خوبی کار می کند به طور خودکار به TikTok ترجمه نمی شود. حتی در داخل پلتفرم‌ها، گزینه‌های قالب متفاوتی وجود دارد، به عنوان مثال، فیلم‌های کوتاه یوتیوب در مقابل ویدیو، پست‌های اینستاگرام در مقابل استوری. حداقل برای برخی از ویدیوهای خود، باید نحوه انتقال از یک پلتفرم و قالب به دیگری را در نظر بگیرید. همیشه انواع صفحه‌هایی را در نظر بگیرید که مخاطبان شما ویدیوها را روی آن‌ها تماشا می‌کنند.

کسب اطلاعات بیشتر: 5 کاری که لینکدین شما را رشد می دهد! 

سایت اینترنتی

شما می توانید ویدیوها را در هر نسبت یا اندازه ای در وب سایت خود ارائه دهید. مخاطبان شما این موارد را در دستگاه های مختلف دسکتاپ و تلفن همراه تماشا خواهند کرد.

با این حال، اگر می‌خواهید ویدیوها ایندکس شوند و در جستجوی Google قابل مشاهده باشند، بهتر است از نسبت صفحه عریض معمولی 16×9 استفاده کنید. با استفاده از افزونه Yoast Video SEO برای وردپرس، می‌توانید یک تصویر کوچک و داده‌های ساختاریافته اضافی را برای اطمینان از ایجاد ترافیک ویدیوهای خود تعیین کنید.

علاوه بر این، بسیار مهم است که مطمئن شوید ویدیوهای وب‌سایت شما واکنش‌گرا هستند، به طوری که با بقیه صفحه مقیاس می‌شوند و به خوبی در تلفن‌ها و تبلت‌ها نمایش داده می‌شوند، بدون اینکه نیمی از تصویر کوچک خارج از صفحه نمایش داده شود. اگر از یک پلتفرم میزبانی پولی مانند Wistia استفاده می‌کنید، به طور خودکار این کار را انجام می‌دهد، اما باید کارهای بیشتری را برای جاسازی‌های YouTube انجام دهید تا پاسخگو شوند.

یوتیوب

ویدیوهای یوتیوب با فرمت عریض 16×9 و شورت های یوتیوب در قالب عمودی 9×16 هستند. این باعث می‌شود که شورت‌های یوتیوب در ابتدا احساس «موبایل» کنند. فرمت ویدئویی گسترده تر، فرمت فیلمی و تلویزیونی بیشتری دارد.

هنگام ایجاد ویدیو برای هر دو فرمت این را در نظر داشته باشید. فیلم را با نقطه کانونی بسیار در مرکز کادر فیلمبرداری کنید. به این ترتیب، می توانید بدون از دست دادن محتوای اصلی یا کیفیت تصویر، آن را به طور موثر برش دهید. اگر سر صحبت می کند، در صورت عکاسی افقی و بالا و پایین آن اگر به صورت عمودی عکاسی می کنید، فضای زیادی به طرفین بدهید.

اگر یک ویدیوی عمودی ایجاد کرده‌اید و می‌خواهید آن را با فرمت صفحه عریض تطبیق دهید، راه‌های خلاقانه زیادی وجود دارد که از طریق آنها می‌توانید ویدیو را با عناصر گرافیکی در سمت چپ و راست تصویر متحرک «باکس ستونی» قرار دهید. ابزارهایی مانند clipchamp و wave.video به شما این امکان را می دهد که خیلی ساده این کار را انجام دهید. Adobe Premiere و Premiere Rush می توانند به طور مشابه این فرآیند را با پروژه های قالب مقیاس کنند.

همین امر در مورد تطبیق یک ویدیوی عریض برای شورت های یوتیوب نیز صدق می کند. می‌توانید ویدیو را با نوارهایی که دارای متن یا تصویر پشتیبانی می‌کنند، «صندوق نامه» کنید. این یک جایگزین معقول برای برش کامل ویدیو است. به خصوص اگر محتوا در نسبت ابعاد متفاوت خیلی خوب به نظر نمی رسد. به عنوان مثال، زمانی که ویدیو یک شات واید از دو نفر را نشان می‌دهد.

فیس بوک

فیس بوک امکان نسبت ابعاد وسیع تری را نسبت به یوتیوب فراهم می کند و ویدیوهای ارائه شده در فید می توانند با هر شکل و اندازه مناسب باشند.

می‌توانید ویدیوها را در قالب‌های 16×9 (منظره عریض استاندارد)، 4:5 (قالب تلویزیون قدیمی، اما عمودی)، 1:1 (مربع)، و 6×19 (تلفن عمودی) پست کنید. برای داستان های فیس بوک، ویدیوها در قالب عمودی 9×16 هستند.

بنابراین، فیس‌بوک می‌تواند اکثر فرمت‌های ویدیویی را که در ابتدا برای سایر پلتفرم‌های توزیع ایجاد شده‌اند، بدون انطباق بپذیرد. گاهی اوقات، جعبه نامه نامه های 16×9 برای تبدیل آن ها به 4×5 و افزودن متن پشتیبانی که وقتی ویدیو را بی صدا مشاهده می کنید، زمینه را اضافه می کند، می تواند کمک کند، بنابراین ارزش آن را دارد که قالب های مختلف را برای ویدیوهای خاص خود آزمایش کنید و ببینید کدامیک بهترین تعامل را دارند.

ابزارهای بهینه سازی ارائه با فرمت های مختلف یوتیوب برای فیس بوک نیز اعمال می شود.

اینستاگرام

اینستاگرام مانند فیس بوک کار می کند. از فرمت های متعدد پشتیبانی می کند اما فیلم ها را کمی متفاوت نشان می دهد.

حلقه های اینستاگرام در فید به صورت عمودی 4×5 نشان داده می شوند. وقتی روی آن کلیک می‌کنید، به صورت عمودی 9×16 نشان داده می‌شود، بنابراین یک تصویر بلندتر. شما باید ویدیوهایی را ایجاد و پست کنید که در هر دو فرمت خلاقانه کار کنند. مطمئن شوید که می توانید آنها را از 9×16 به 4×5 برش دهید و به طور جامع شامل کار اصلی باشد.

برای دارایی هایی که به عنوان ویدیوهای عریض 16×9 شروع می شوند، این معمولاً به معنای ارسال نامه به آنها با متن پشتیبانی است. برای ویدیوهایی که به عنوان ویدیوهای موبایلی 9×16 شروع می‌شوند، این بدان معناست که فقط اطمینان حاصل کنید که همه پوشش‌ها یا عناصر متحرک در بالای آن در فریم هسته 4×5 ویدیو قرار دارند تا به‌طور خودکار توسط پلتفرم بریده نشوند.

استوری های اینستاگرام ظاهراً همان استوری های فیس بوک هستند. ویدئوها فقط به صورت قطعات عمودی 9×16 در دسترس هستند. ارسال مجدد فیلم‌های حلقه‌ها/فید با برخی از متن‌های پشتیبان در بالا و پایین ویدیوها، روشی متداول برای استفاده مجدد از آنها برای Stories است.

لینکدین

در تئوری، لینکدین طیف گسترده ای از نسبت های تصویر را پشتیبانی می کند. اما در عمل، بهتر است از ویدیوهای عریض 16×9 یا 1:1 مربع استفاده کنید. ویدیوهای عمودی 9×16 به صورت خودکار در ستون ستون قرار می گیرند.

برای ویدیوهایی با نماهای گسترده تر با مناظر، چند نفر و سبک فیلمی تر، به ۱۶×۹ پایبند باشید. برای صحبت‌های ساده یا انیمیشن‌ها، از ویدیوهای 1:1 استفاده کنید، زیرا آنها مقدار بیشتری از صفحه نمایش را در فید اشغال می‌کنند.

اگر از ویدیوهای عمودی برای استوری های اینستاگرام یا TikTok و غیره فیلمبرداری می کنید و می خواهید در لینکدین زندگی بیشتری به آنها ببخشید، فقط فضای کافی را در بالا و پایین ویدیو بگذارید بدون اینکه در هنگام برش، ظاهر خوبی داشته باشید.

TikTok

ویدیوهای TikTok عمودی 9×16 هستند و برای ضبط با تلفن طراحی شده اند. اغلب فضای کافی برای کل بدن وجود دارد، به عنوان مثال، استفاده اولیه از ویدیوهای رقص. باید ویدیوهای عریض 16×9 را به میزان قابل توجهی برای TikTok تطبیق دهید. وقتی فقط به صورت سطحی با جعبه نامه تغییر می کنند، عملکرد خوبی ندارند.

بر این اساس، شما باید ویدیوهایی را برای TikTok منحصراً با در نظر گرفتن پلتفرم ایجاد کنید. اگرچه ویدئوهای استفاده شده در استوری های اینستاگرام و شورت های یوتیوب به طور طبیعی برای TikTok فرمت شده اند.

بهترین اصول تمرین برای بهینه سازی ویدیو در پلتفرم های مختلف

شما باید در نظر داشته باشید که این ویدیو برای انبوهی از رسانه های اجتماعی و پلتفرم های ویدیویی موجود امروز در کجا زندگی می کند. این کار را قبل از عکسبرداری انجام دهید تا بتوانید برای ویرایش و بهینه سازی محتوا برای دستگاه و قالب بندی آن برنامه ریزی کنید.

به طور کلی، ویدیوها یکی از دو نوع خلاقیت خواهند بود.

آنها می توانند در درجه اول فیلمی باشند، یعنی آثار افقی 16×9 که به صورت افقی با دوربین یا تلفن ساخته شده اند. این تصاویر عریض‌تر، احتمالاً سطوح مختلف زوم و حرکت نسبتاً کوچک دوربین را نشان می‌دهند. این همان چیزی است که معمولاً برای وب سایت یا YouTube خود می سازید

از طرف دیگر، آنها می توانند ویدیوهای تلفن همراه باشند، به عنوان مثال، خلاقیت های 9×16، که به صورت عمودی بر روی تلفن گرفته شده اند. آنها تمایل دارند نزدیک‌تر باشند و روی یک موضوع واحد تمرکز کنند، اغلب با حرکات زیاد دوربین. این همان چیزی است که معمولاً برای TikTok، شورت های یوتیوب و استوری های اینستاگرام می سازید.

ویدئو را برای پلتفرم ها و صفحه های مختلف بهینه کنید

برای بهینه‌سازی ویدیو برای پلتفرم‌ها و اندازه‌های صفحه‌نمایش مختلف، باید هر نوع ویدیو را به گونه‌ای متفاوت تطبیق دهید تا در پلتفرم‌هایی که به‌صراحت برای آن فیلم‌برداری نکرده‌اید کار کنند. به طور کلی، باید ویدیو را برش دهید یا عناصر گرافیکی اضافی را در جعبه ستون یا جعبه نامه اضافه کنید تا آنها را در آن قرار دهید.