تا به حال، مطمئناً از ChatGPT برای ایجاد ایمیل، انجام تحقیقات، نوشتن جوک یا تولید کد استفاده کرده اید. و بله، همه اینها واقعاً شگفت‌انگیز است، اما قدرت واقعی این ابزار هوش مصنوعی توانایی آن در خودکارسازی وظایفی است که هر روز به بهره‌وری ما کمک می‌کند.

چه یک تحلیلگر داده با تجربه باشید، چه یک توسعه دهنده تازه کار، یا فردی بدون پیشینه فنی سنگین، این پست برای شما مناسب است. ما به پنج روش عملی برای استفاده از ChatGPT و Python برای خودکارسازی آن وظایف کاری خسته کننده نگاه خواهیم کرد.

کسب اطلاعات بیشتر: ابزارهای هوش مصنوعی که باید یاد بگیرید 

1. کاوش و تجسم داده های خود با Data Analyst GPT

امروزه داده ها برای بسیاری از مشاغل حیاتی است. توانایی درک و تجسم داده هایی که با آنها کار می کنید، کلید موفقیت در بسیاری از پروژه ها است. اما حتی اگر در نوشتن کد پایتون و استفاده از کتابخانه‌هایی مانند seaborn، matplotlib و پانداها بسیار راحت هستید، بیایید با آن روبرو شویم: انجام این کار زمان‌بر است.

با Data Analyst GPT، زندگی شما بسیار ساده تر شده است. این GPT سفارشی نه تنها کاوش و تجسم داده را برای شما انجام می دهد، بلکه کد پایتون را نیز می نویسد که برای انجام کارهای مشابه در آینده به آن نیاز دارید. همچنین آپلود فایل های داده برای تجزیه و تحلیل را آسان می کند.

اگر قبلاً از آن استفاده نکرده‌اید، به ChatGPT و سپس Explore GPTs بروید.


به By ChatGPT بروید، سپس روی Data Analyst کلیک کنید.

در پنجره پاپ آپ، روی Start Chat کلیک کنید.

فایل داده خود را بکشید و رها کنید و به تحلیلگر داده بگویید که چه کاری می خواهید انجام دهید. در مورد من، من از یک مجموعه داده برای ریزش مشتری (به عنوان مثال، زمانی که مشتری یک شرکت را ترک می‌کند) در یک ارائه‌دهنده تلفن همراه استفاده می‌کنم. این شامل یک ستون برای “Churn?” که نشان دهنده خروج مشتری است. من می خواهم رابطه بین آن ستون و ستون های دیگر را درک کنم تا بتوانم ریزش آینده (مشکل یادگیری ماشین) را پیش بینی کنم.

پس از ارسال درخواست، تحلیلگر داده مشغول خواهد شد و بهترین راه برای تجزیه و تحلیل و تجسم داده ها را به شما پیشنهاد می دهد. در اینجا نمونه ای از پاسخ برای مجموعه داده خاص من است.

در بیشتر موارد، پیوند مشاهده تجزیه و تحلیل را نیز در انتهای پاسخ آن مشاهده خواهید کرد.

با این کار پنجره ای از کد پایتون باز می شود که تحلیلگر داده برای انجام آنالیز در پاسخ خود استفاده کرده است. می توانید این کد را در یک اسکریپت قابل استفاده مجدد کپی کنید یا از آن به هر شکلی که برای سناریوی شما منطقی است استفاده کنید.

گفتگوی خود را با GPT ادامه دهید. این باید بینشی در مورد انواع مختلفی از تحلیل ها و تجسم هایی که می توانید انجام دهید ارائه دهد. در مورد من، من یک نقشه حرارتی ماتریس همبستگی و نمودارهای جعبه ایجاد کردم، که در زیر نشان داده شده است (و البته، کد پایتون را برای آنهایی که می توانم در آینده دوباره استفاده کنم تولید کرد).

2. استفاده از پایتون برای ایجاد نمودار از داده های اکسل

برای این مثال، ما یک بار دیگر از Data Analyst GPT استفاده خواهیم کرد. من یک کتاب کار اکسل از اطلاعات فروش محصول دارم. من ایده ای از نوع تجسم برای ایجاد دارم، بنابراین یک نمودار میله ای می خواهم. اگر طرح رنگ خاصی در ذهن دارید، می توانید آن را نیز مشخص کنید.

من یک نمودار میله ای به رنگ سبز دارم که من خواسته بودم، و همچنین می توانم کد پایتون مورد استفاده برای ایجاد آن را مشاهده و کپی کنم.

گاهی اوقات شما واقعاً بهترین نوع تجسم برای داده ها را نمی دانید. آیا نمودار میله ای، نمودار دایره ای، نمودار پراکندگی، چیز دیگری است؟ Data Analyst GPT نیز می تواند در این مورد کمک کند. پس از بارگیری داده ها و “درک” آن، GPT می تواند به شما در انتخاب بهترین انواع تجسم ها کمک کند. فقط بپرس

پاسخ ما و نمودار دایره ای.

3. استخراج داده ها از PDF و تبدیل آن به CSV

تاکنون، نحوه کار با فایل‌های CSV و Excel را دیده‌ایم که دو نوع از رایج‌ترین انواع فایل برای داده‌ها هستند. اما ممکن است داده‌ها را در قالب PDF نیز دریافت کنید، که کپی پیست و وارد شدن به فرمت مورد نیاز شما می‌تواند دردسرساز باشد. یک بار دیگر، Data Analyst GPT به کمک می آید.

برای این مثال، من از یک گزارش 68 صفحه‌ای از McKinsey & Company به نام «پتانسیل اقتصادی هوش مصنوعی مولد» استفاده می‌کنم. در صفحه 25 گزارش این تصویر با داده های خوب فراوان است.

اگرچه داده ها واقعاً در قالبی نیستند که استفاده از آن آسان باشد. من آن را در یک CSV می خواهم.

بنابراین، من فقط می پرسم. توجه داشته باشید که در اینجا من کل گزارش را آپلود می کنم (زیرا چه کسی وقت دارد صفحات PDF را جدا کند؟) و تحلیلگر داده را به شکل 4 نشان می دهم.


پس از تجزیه و تحلیل داده ها، Data Analyst آن ها را به فرمت CSV تبدیل کرده و لینک دانلود آن را ارائه می دهد.

با باز کردن CSV در Notepad، به نظر می رسد اطلاعات به درستی استخراج و فرمت شده است. آری

4. استخراج و ترجمه عناوین وبلاگ با استفاده از ChatGPT و Python

یکی دیگر از کارهایی که می تواند زمان بر و خسته کننده باشد، ایجاد طرح کلی از مقالات و پست های وبلاگ موجود است. و شاید لازم باشد آن ها را برای مخاطبان بین المللی به زبان های دیگر ترجمه کنید. یک بار دیگر، ما از ChatGPT کمک خواهیم گرفت.

در اینجا، ما از ChatGPT «معمولی» استفاده خواهیم کرد، نه از Data Analyst GPT. برای مقاله، یکی از وبلاگ Pluralsight را انتخاب می کنم، شروع با LangChain: چگونه اولین برنامه خود را اجرا کنیم. این باید برای هر پست وبلاگی با URL و پستی که از برچسب‌های عنوان HTML استفاده می‌کند کار کند (تگ‌های <h2> و <h3> را می‌گیرم). من از شما می خواهم که عناوین وبلاگ را به فرانسوی ترجمه کنید.

ChatGPT کدی را برای انجام این کار (در زیر) با استفاده از کتابخانه های زیر نوشت: درخواست ها، BeautifulSoup (برای خراش دادن وب)، و googletrans (برای ترجمه). من کد را در یک نوت بوک Jupyter کپی کردم و آن را اجرا کردم. و همانطور که می بینید، ما چندین عنوان اول پست وبلاگ را در پایان به زبان انگلیسی و فرانسوی داریم

5. استفاده از ChatGPT و Python برای خراش دادن وب

مثال آخر ما نحوه انجام وب اسکرپینگ با استفاده از اسکریپت پایتون است. همه سایت‌ها اجازه خراش دادن را نمی‌دهند، اما این یکی، Books to Scrape، همه چیز درباره آن است. این سایت حاوی اطلاعات کتاب مانند عنوان، رتبه‌بندی، قیمت، موجود بودن آن و غیره است. از ChatGPT می‌خواهیم به ما کمک کند تا یک اسکریپت برای گرفتن این اطلاعات ایجاد کنیم.

همانطور که انتظار می رفت، ChatGPT کد پایتون را برای ما تولید می کند و یک بار دیگر از BeautifulSoup برای خراش دادن وب استفاده می کند. من کد را در یک دفترچه یادداشت Jupyter کپی کردم، آن را اجرا کردم و مانند جادو، لیستی را که درخواست کردم، دریافت کردم. نیس!

جمع بندی

بنابراین شما پنج روش خاص که می توانید از ChatGPT و Python برای خودکارسازی برخی از کارهای وقت گیر که روز شما را کند می کنند استفاده کنید. خواه کاوش داده ها و تجسم آنها باشد، یا استخراج و خراش دادن چیزها از وب، دستیار هوش مصنوعی شما این کار را بسیار آسان می کند.