همواره مراقبت از سلامت و بهداشت حیوانات خانگی، از جمله سگان، از اهمیت بسیاری برخوردار است. یکی از جوانب مهم مراقبت از سگان، مراقبت از ناخن‌های آنها است. ناخن‌های بلند و ناپذیرای سگان می‌توانند مشکلات جدی ایجاد کنند، از جمله ایجاد آسیب به پوست و لگن پا، ایجاد درد و ناراحتی برای سگ، و حتی موجب ایجاد مشکلات ایمنی و تعادلی شود. به همین دلیل، آموزش روش‌های صحیح برای گرفتن ناخن سگان در خانه، بسیار اهمیت دارد.

در این مقاله از پت شاپ پت راید مارکت، به بررسی مهمترین روش‌ها و نکات مربوط به گرفتن ناخن سگان در خانه می‌پردازیم. از تکنیک‌های ابتدایی و ابزارهای لازم تا روش‌های موثر برای آموزش سگ به گرفتن ناخن و انجام این کار به صورت آرام و بدون استرس، در این مقاله به تفصیل پرداخته می‌شود. همچنین، مزایا و اهمیت انجام این فعالیت در خانه و نکاتی که باید در نظر گرفته شوند نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد. با دنبال کردن این راهنمای جامع، شما می‌توانید به راحتی و با اطمینان ناخن‌های سگ خود را در خانه گرفته و برای سلامت و راحتی او مراقبت نمایید.

Shape1

روش درست کوتاه کردن ناخن سگ

برای کوتاه کردن ناخن سگ در منزل، ابزارهای مختلفی وجود دارد که می‌توانید استفاده کنید. این ابزارها شامل قیچی، ناخن‌گیر انبری، ناخن‌گیر گیوتینی، سوهان برقی و دیگر وسایل می‌شود. قبل از انتخاب ابزار مناسب، بهتر است توجه کنید که کدام ابزار بهترین گزینه برای شما و همچنین سگتان است. همچنین، حتماً مقداری پودر استیپتیک در دسترس داشته باشید تا در صورت لازم، از خونریزی جلوگیری کند.

برای انجام عمل کوتاه کردن ناخن سگ در منزل، می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

  1. ابتدا یکی از پنجه‌های سگ خود را به‌آرامی بلند کنید و آن را روی بالشتک پا گذاشته و انگشت اشاره‌تان را بالای ناخنش قرار دهید. مطمئن شوید که موهای سگ جلوی چشمانتان را نمی‌گیرند.

  2. سپس، انگشت شست خود را کمی به‌سمت بالا و عقب بکشید و انگشت اشاره‌تان را به‌سمت جلو فشار دهید تا ناخن بهتر دیده شود.

  3. در هنگام گرفتن ناخن، فقط نوک ناخن را به‌طور مستقیم بگیرید و قسمت‌های سمت داخلی پنجه را نیز بگیرید.

  4. در نهایت، با استفاده از ابزار مناسب ناخن سگ را سوهان بکشید و هربار فقط قسمت کوچکی از آن را برش دهید.

  5. مهم است که از ته ناخن شروع کنید و لبه‌های ناهموار را با دقت صاف کنید.

به یاد داشته باشید که اگر سگتان موهای بلندی دارد، موها به سوهان گیر نکنند. همچنین، حتماً سگ را در وضعیتی که او راحت باشد نگه دارید و اگر حساسیتی نشان داد، اصرار نکنید.

Shape2

آیا کوتاه کردن ناخن سگ در منزل سخت است؟

برای بسیاری از سگ‌ها، فرایند کوتاه کردن ناخن تجربه‌ای پراسترس است. بهتر است از زمانی که سگ شما هنوز توله است، به او عادت دهید که مداوم به پاهایش دست بزنید و ناخن‌هایش را کوتاه کنید.

برخی از سگ‌ها، موقع کوتاه کردن ناخن، به‌آرامی روی پاهای پدر و مادرشان یا روی میز می‌نشینند، در حالی که برخی دیگر نیاز به مهار شدن دارند. بنابراین، انتظار نداشته باشید که همه سگ‌ها به یک شیوه عمل کنند.

همچنین، روش‌هایی وجود دارد که می‌توانید برای آرام کردن سگ خود انجام دهید. به عنوان مثال، مت دیواری سیلیکونی را تهیه کنید و روی آن کمی کره بادام‌زمینی بمالید. سپس، هنگامی که سگتان مشغول خوردن کره است، می‌توانید ناخن‌هایش را کوتاه کنید.

Shape3

جمع بندی

در این مقاله، به بررسی روش‌ها و نکات مهم مربوط به کوتاه کردن ناخن سگان پرداخته شد. ابتدا، اهمیت آموزش سگ از ابتدایی‌ترین سنین برای عادت به این فعالیت برجسته شد. سپس، روش‌های مختلف کوتاه کردن ناخن اعم از استفاده از قیچی، ناخن‌گیر، یا سوهان مورد بررسی قرار گرفت. همچنین، نکاتی برای آرام کردن و مهار سگان در هنگام انجام این فعالیت بیان شد. اهمیت توجه به نگرانی‌ها و واکنش‌های مختلف سگان و اعمال روش‌های مناسب برای ایجاد یک تجربه مثبت برای آنها، به عنوان نکات پایانی مورد تأکید قرار گرفت. در نهایت، با انجام این فعالیت به درستی و با استفاده از روش‌های صحیح، می‌توان از بروز مشکلاتی مانند آسیب به پاها و استرس سگان جلوگیری کرد و به سلامت و راحتی آنها کمک کرد.